Lucien Quélet

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Lucien Quélet

Lucien Quélet (14 Temmuz 1832 - 25 Ağustos 1899) Fransız doğa bilimci ve mikologdur. Mikoloji alanında yapılacak araştırmalara adanmış bir cemiyet olan Société mycologique de France'ın kurucusudur.[1] Bitki bilim mahlası Quél.'dir.[2]

Doubs, Montécheroux'da bir çiftçinin oğlu olarak dünyaya gelen Quélet, kısa sürede öksüz kaldı ve çocukluğunu teyzeleriyle birlikte geçirdi. Gençliğinde, genel olarak mikoloji ve botaniğe, aynı zamanda ornitoloji ve malakoloji gibi diğer konu alanlarına da büyük ilgi gösterdiği bilinmektedir. Montbéliard kolejinde öğrenim gördü, ardından da Strazburg'da tıp eğitimi aldı.[1]

1888 yılında, Flore mycologique de la France et des pays limitrophes (Türkçe: Fransa ve komşu ülkelerin mikolojik florası) adlı bir eser yazdı.

Amanita queletii, Boletus queletii, Entoloma queletii, Russula queletii türleri ile Queletia cinsi onuruna adlandırılmıştır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b "Lucien Quélet". Illinois Mycological Association. 12 Ekim 2007 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Nisan 2007. 
  2. ^ "IPNI". 31 Ekim 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Mart 2021.