Louisiana bayrağı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Louisiana bayrağı
Flag of Louisiana.svg
Louisiana bayrağı
Ayrıntılar
Kullanan(lar) Louisiana, ABD
Kabul tarihi Özgün tasarım: 1912 (günümüzde kullanılan tasarım 22 Kasım 2010)[1]
Oran 7:11
Tasarım Gök mavi zemin üzerinde yavrularını kendi kanı ile besleyen pelikan deseni. Pelikanın altında üzerinde "Union Justice Confidence" (Birlik Adalet İtimat) yazan kurdele.
Kullanımı Eyalet bayrağı

Louisiana bayrağı üzerinde yavrularını kendi kanı ile besleyen bir ana pelikan deseni taşır. Ana pelikanın kafası ile üç yavrusunu koruyacak şekilde açılmış kanatları da Louisiana için başka önemli bir sembol olan stilize fleur-de-lys şeklindedir. Hristiyan yardımseverliğinin ve Katolikliğin sembollerinden biri olan pelikan amblemi ayrıca Louisiana armasında da yer alır. Bayrak üzerinde pelikan ve yavruları desenin altında üzerinde "Union Justice Confidence" (Birlik Adalet İtimat) yazan bir kurdele de bulunur. Günümüzde kullanılan bayrak, 1912'de kabul edilen özgün tasarımın revizyonu ile Kasım 2010'da kabul edilmiştir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Anderson, Ed (22 Kasım 2010). "New Louisiana state flag with bleeding pelican is unfurled". The Times-Picayune. Louisiana: New Orleans Net, LLC. 24 Kasım 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Kasım 2010.