Los Caprichos

Vikipedi, özgür ansiklopedi
El sueño de la razón produce monstruos - Aklın uyuması canavarlar yaratır

Los Caprichos, İspanyol ressam Francisco Goya'nın 1790'larda bakır levhaya kezzapla işleyerek yarattığı çizimler.

Çizimler, Goya'nın sanatsal deneyleriydi. İçinde yaşadığı İspanyol toplumunu, akılsızlık ve ahlaksızlık ile suçladığı araçlardı. Eleştirileri geniş kapsamlı ve ekşiydi. Batıl inançların ağır basmasına, yönetenlerin cahil ve yeteneksiz bir grup insan olmasına karşıydı. Mantığın reddedilmesini kabul etmiyordu.

Goya, bu serisinin "Sivil bir toplumda sayısız kusur ve ahmaklık bulunabilir. Ortak önyargılar ve yalan tecrübeler, bu ahmaklıkları doğal hale getirebilir" temasını işlediğini açıkladı.[1]

Bu çalışma on sekizinci yüzyıl İspanya'sında aydınlanma yaşatan bir eleştiri oldu. Genel olarak da insanlığa dair dersler verdi. Ayrıca, akademik ya da resmi olmayan tarzıyla bir sonraki yüzyıl ortaya çıkacak olan modernizm akımına da esin kaynağı oldu. Caprichos, 1799'da yayınlanmalarından kısa bir süre sonra satıştan geri çekildi.

Goya her bir resim için özet bir açıklama da eklemişti. Bu müsveddeler şu anda Prado Müzesi'nde bulunmaktadır. Resimlerin isimleri ve açıklamaları, ressamın gizli maksadının anlaşılmasına yardımcı olmaktadır.

Caprichos'un simgesi ise Aklın uyuması canavarlar yaratır isimli çalışma olmuştur.

Galeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Simon, Linda, "The Sleep of Reason" 27 Eylül 2011 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., The World and I

John J. Ciofalo, "The Self-Portraits of Francisco Goya." Cambridge University Press, 2001.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]