Los Angeles, Şili

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Erasmus.new (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 15.23, 11 Eylül 2015 tarihli sürüm
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Şili'nin Los Angeles şehrindeki meydan

Los Angeles (İsp. Melekler), Şili'de bir şehir. Nüfusu 125.431 kişi olup (2005) Bío-Bío Bölgesi'nde yer alır.

Coğrafya ve iklim

Şehir yaklaşık olarak, Chillán'ın 110 km ve Bio-Bio Eyaleti'nin başkenti Concepción'un 130 km güneyinde bulunur. Yazları çok sıcak geçerken, geceler görece serindir. Şehrin güneyinden itibaren Şili'nin daha çok yağmur alan bölgeleri başlar.

Tarihçe

Los Angeles 20 Mart 1739 tarihinde Vali José Manso de Velasco tarafından Mapuchelere karşı kale olarak kurulur. Bio-Bio Nehri, uzun süre ispanyolların egemenlik alanıyla Mapucheler arasında sınır oluşturmuştur.

1960 yılındaki Valdivia Depremi'nde şehrin %70'i hasara uğramıştır.

Görülmeğe değer yerler

Los Angeles yakınlarındaki Salto del Laja, (Laja Şelalesi)

Treking severler tarafından tercih edilen bir bölgedir. Çevredeki en önemli unsur 30 – 40 m yükseklikteki Salto del Laja şelalesidir. Andlar'a buradan turlar düzenlenir. 2895 metre yükseklikte Antuco Volkanı şehrin yaklaşık 90 km doğusundadır. Burada kış mevsiminde kullanılan basit kayak pistleri bulunur.

Bio-bio Nehri ve milli park Laguna del Laja, birçok gezi imkânı sunar. 116 km² alana sahip milli park, servi ormanları ile kaplıdır. Burada vizcacha (bir Chinchilla türü), kondor ve puma gibi pek çok hayvan türü bulunur.

Şehirde Museo de la Alta Frontera isminde Mapuche tarihi ve onların ispanyol yerleşimleri ile yaptığı savaş ile ilgili bir müze vardır.

Los Angeles'in kendisi özel bir turistik alan olmayıp, ancak çevreye yapılan seyahatlerin çıkış noktasıdır.

Ekonomi

Çevresinde orman endüstrisi ağırlık kazanmışken, şehir bir endüstri merkezidir. Los Angeles, Panamerikan Karayolu yakınlarında bulunur.

Dış bağlantılar