İçeriğe atla

Londra Bulvarı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Londra Bulvarı
London Boulevard
YönetmenWilliam Monahan
YapımcıGraham King
William Monahan
Quentin Curtis
Timothy Headington
Redmond Morris
Colin Vaines
SenaristWilliam Monahan
Oyuncular
MüzikSergio Pizzorno
Görüntü yönetmeniChris Menges
KurguDody Dorn
Robb Sullivan
StüdyoGK Films
Henceforth
DağıtıcıEntertainment Film Distributors
Çıkış tarih(ler)i26 Kasım 2010
Süre103 dakika
ÜlkeBirleşik Krallık
DilEnglish
Bütçe£8 milyon
(US$ 12,3 milyon)
Hasılat$4.6 milyon[1]

Londra Bulvarı (özgün adı:London Boulevard) 2010 yapımı bir İngiliz bağımsız filmidir. Birleşik Krallık'ta 26 Kasım 2010 tarihinde gösterime giren suç filmi. Film Ken Bruen'in 2001 tarihli aynı adlı romanından uyarlanmıştır.Senaryosu ve yönetmenliği William Monahan tarafından yapılmıştır.[2] ilk yönetmenlik denemesidir.Oyuncu kadrosunda Colin Farrell, Keira Knightley ve Ray Winstone yer alıyor.[3][4]

Olay Örgüsü[değiştir | kaynağı değiştir]

Harry Mitchel (asla açıklanamayan koşullar altında ağır bedensel zarar suçundan hüküm giymiştir) hapishaneden çıkmaktadır. Arkadaşı ve eski suç ortağı Billy Norton tarafından, Billy'nin suç patronu için çalışması şartıyla, "satın alınmış" güzel bir dairede yaşaması teklif edilir. Mitchel, bir "hoş geldin" partisine giderken Penny adında bir kadını gasp edilmekten kurtarır.

Partide Billy, Mitchel'a tekrar evlenme teklif eder. Mitchel, Billy ve bağlantıları Danny tarafından kız kardeşi Briony'nin bodrumda olduğu söylenir ve onu bir uyuşturucu bağımlısı tarafından tecavüze uğramaktan kurtarır. Mitchel başka bir yerde bir şeyler içmek için Penny ile buluşur ve Penny ona, arkadaşı, münzevi, ünlü, "emekli" genç aktris Charlotte'a yardım etmesi için bir iş teklif eder.

Mitchel, kör ve evsiz bir Big Issue satıcısı olan arkadaşı Joe'yu ziyaret etmek için bir tren istasyonuna gider ve ona kendini koruması için bir bıçak verir. Ertesi gün Mitchel, Charlotte ve arkadaşı Jordan ile tanışır. Charlotte sürekli olarak evinin önünde duran paparazziler tarafından takip edilmekte, içeri giren ya da çıkan herkesle alay etmekte ve fotoğraflarını çekmektedir.

Mitchel'e "yardımcı olması" için iş teklif edilir ve Jordan ona Francis Bacon'ın studies on Velazquez screaming Popes tablosuna benzeyen bir tablo koleksiyonu ve Charlotte'un eski kocası Tim'in arabalarıyla dolu bir garaj da dahil olmak üzere malikaneyi gezdirir. Dairesinde, yozlaşmış polis Dedektifi Bailey Mitchel'ı ziyaret eder ve ona Billy'den uzak durmasını söyler ve Mitchel'dan küçük bir rüşvet alır.

Mitchel, Billy'nin tahammül edemediği Dedektif Bailey hakkında Billy ile konuşur. Joe soyulur, ardından 16 yaşındaki iki futbolcu tarafından acımasızca dövülür ve ölüme terk edilir; çocuklardan biri Joe'nun bıçağını alır. Hastanede Dr. Sanji Raju, Mitchel'in Joe'yu ziyaret etmesine izin verir ve Mitchel'den Joe'nun intikamını almasını ister.

Ertesi gün Billy, Mitchel'a araba koleksiyonundan haberdar olduğunu ve patronunun onları çalmak istediğini söyler. Joe'nun cenazesinde Dr. Raju, Mitchel'a Briony ile çıkmak istediğini söyler ve Mitchel bunu kabul eder. Mitchel bara gider ve Danny'den iki futbolcu hakkında öğrenebildiği kadar çok şey öğrenmesini ister. O gece Mitchel, Billy tarafından kaçırılır ve Mitchel'ın kendisi için para toplamasında ısrar eden patronu Rob Gant'a götürülür.

Charlotte ve Mitchel paparazzilerden kaçarak onun kırsaldaki malikânesine giderler. Charlotte, Mitchel'a İtalya'da başına bir şey geldiğinden bahseder ve bunun aşırı dozda uyuşturucu olduğu ima edilir. Jordan, Mitchel'e bu olayda bir uyuşturucu bağımlısı tarafından tecavüze uğradığını, bu kişinin hiç yakalanmadığını ancak Jordan tarafından verilen quaaludes'i aşırı dozda aldıktan sonra şu anda yaşam destek ünitesine bağlı olduğunu açıklar.

Gant, Mitchel'e rüşvet vermesini engellemesi için Dedektif Bailey'i tehdit eder. O akşamın ilerleyen saatlerinde Mitchel ve Billy, Gant ile bir garajda buluşur ve Gant, Billy'nin Mitchel'i döven ve daha önce Gant için para toplarken Billy'yi korkutup kaçıran Nation of Islam üyelerinden biri olduğuna inandırdığı siyah bir adamı vurur. Gant Billy'ye bağırır, ancak Mitchel Billy'yi korur ve Mitchel'in herkesi öldürmesini söylediğini iddia eden Gant'a bağırır. Gant, Mitchel'a artık cinayetin 'suç ortağı' olduğunu ve bilinmeyen bir anlaşma için ertesi gece Criterion Restaurant'ta buluşmalarını söyler.

Charlotte Mitchel'a onu sevdiğini söyler. Daha sonra Mitchel ve Gant buluşur ve Gant Mitchel'i Streatham, Clapham ve Kennington'da para toplamakla görevlendirir. Gant, soyguncu futbolcunun bir geleceği olduğunu ve profesyonel takımlar tarafından izlendiğini açıklar ve Mitchel'in onu rahat bırakması gerektiğini ima eder.

Mitchel, Gant'a bir gangster 'olsaydı' öldüreceği ilk kişinin Gant olacağını ve Gant'ın sahip olduğu her şeyi alacağını söyler, ancak gangster olmadığını iddia eder ve oradan uzaklaşır. Gant, Mitchel'in başını belaya sokmak için, Mitchel'in dairesinin sahibi olan doktoru oyalar ve Gant ona tecavüz ettikten sonra, uşakları Fletcher ve Beaumont'a onu öldürmelerini emreder. Mitchel futbolcunun kim olduğunu öğrenir ve onu vurmayı planlayarak bir tünele kadar takip eder, ancak son anda fikrini değiştirir ve genç adamın habersizce uzaklaşmasına izin verir.

Mitchel Charlotte'u ziyaret eder ve ona kendisini sevdiğini söyler; ikili birlikte uyur. Mitchel, Billy'nin minibüsünü görür ve Gant'ın kendisini Mitchel'ı öldürmesi için gönderdiğini söyleyen Billy'ye saldırır; Mitchel'ı "büyük bir Bosnalı sikici" araması konusunda uyarır. Mitchel, Charlotte'un kocasının Rolls-Roycelarından birini ödünç alır ve bir barda Billy ile yüzleşir. Gant'ın Mitchel'ın sevdiği herkesi öldüreceğini söyleyen Billy'yi döver ve Mitchel, Billy'nin Gant için topladığı parayı çalar.

Mitchel kız kardeşiyle bir restoranda buluşur ve onu ülkeyi terk etmeye ve Gant'ın ulaşamayacağı bir yere gitmeye ikna eder. Ona bir tren bileti ve para verir ancak kız kardeş uyarıyı dikkate almaz ve bunun sonucunda Dr. Raju ile birlikte Gant tarafından öldürülür. Mitchel ve Jordan, Charlotte'un evinin ön bahçesinde Billy'nin cesedini ve kapının dışında gizlenen Storbor adlı Bosnalı'yı bulurlar.

Mitchel, Jordan'dan Storbor'u öldürmesine yardım etmesini ister ve ikili Storbor'u bir gece kulübüne kadar takip eder ve burada onunla ve partideki Whiteboy adlı uyuşturucu bağımlısıyla karşılaşırlar. Mitchel Gant'ı öldürür ve her şey mutlu sonla bitmiş gibi görünür. Ancak Mitchel Amerika'ya gitmek üzere sokağa çıktığında, yaşamasına izin verdiği genç çocuk onu böğründen birkaç kez bıçaklar ve ölüme terk eder.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "United Kingdom Box Office, January 7–9, 2011". Box Office Mojo. 10 Ocak 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Ocak 2021. 
  2. ^ "London Boulevard". Turner Classic Movies. United States: Turner Broadcasting System. 14 Mayıs 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Mayıs 2018. 
  3. ^ Michael Fleming (22 Ocak 2009). "Farrell, Knightley latch onto 'London'". Variety. 11 Şubat 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Ocak 2021. 
  4. ^ Michael Fleming (12 Nisan 2009). "Trio joins 'London Boulevard'". Variety. 15 Nisan 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Haziran 2009. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]