Lolo Letalu Matalasi Moliga

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Lolo Letalu Matalasi Moliga, 2012

Lolo Letalu Matalasi Moliga (d. Ta'u, Amerikan Samoa), Amerikan Samoa'lı politikacı, eski eğitimci, iş adamı, ve 2009-2012 yılları arası Amerikan Samoası Kalkınma Bankası eski başkanıdır. Moliga, 2012 vali seçimlerinde Amerikan Samoası Valisi için aday oldu ve seçimi kazandı.

Eğitimi[değiştir | kaynağı değiştir]

Manu'a Lisesi'nden mezun olmadan önce Samoana Lisesine katıldı. Moliga, ABD'nin Nebraska eyaletinde Chadron State College eğitim alanında lisans derecesine sahiptir. 30 Temmuz 2012 tarihinde San Diego State Üniversitesi Kamu Yönetimi alanında yüksek lisans yaptı.

Kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Moliga, bir öğretmen olarak göreve başladı. Daha sonra Manu'a Adalarında, Manu'a Lisesi müdürü olmadan önce bir ilköğretim okul müdürü oldu. Daha sonra Milli Eğitim Amerikan Samoa Bölümü içinde bir ilköğretim ve ortaöğretim yöneticisi oldu. Ayrıca iki dönem için ASG Bütçe Ofisi Direktörlüğünün yanı sıra Amerikan Samoası baş tedarik memuru olarak görev yaptı. Kamu görevi dışında, Moliga bir inşaat firması sahibidir. Moliga, dört dönem için Temsilciler Amerikan Samoasına seçildi.

Moliga, Vali Togiola Tulafono tarafından Amerikan Samoa Kalkınma Bankası Başkanı olarak atandı ve Senato tarafından onaylandı.

Siyasi görevi
Önce gelen
Togiola Tulafono
Amerikan Samoası Valisi
2013–günümüz
Görevde