İçeriğe atla

LoRa

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Düşük güçlü geniş alan ağı (LPWAN) veya düşük güçlü geniş alan (LPWA) ağı veya düşük güç ağı (LPN), düşük enerji harcayan nesneler arasında küçük boyutta uzun menzilli iletişim sağlamak için tasarlanmış bir çeşit kablosuz telekomünikasyon geniş alan ağıdır.

LoRa-WAN Uzun Menzilli Geniş Alan Ağı[değiştir | kaynağı değiştir]

LoRa-WAN, chirp yayılma spektrumu [1] (CSS) teknolojisinden türetilen, düşük güç tüketimi için özel olarak tasarlanmış cihazlardır. Fransa'da üretilmiştir ve Semtech firması tarafından satın alınmıştır.[2] Enerji yönetimi, doğal kaynak azaltma, akıllı evler, kirlilik denetlenmesi, altyapı verimliliği, afeti erkenden önleme gibi uygulamalarda kullanılmaktadır. LoRa-WAN ağ standardı, güvenli iki yönlü bağlantılar, düşük güç tüketimi, uzun iletişim aralığı, düşük veri hızları, konum hizmetleri gibi Nesnelerin İnternetinin gereksinimlerini hedeflemektedir. Karmaşık yerel kurulumlara ihtiyaç duymadan akıllı nesneler arasında ara bağlantıya izin verir ve son kullanıcıya, geliştiriciye ve IoT oluşturmak için kendi ağlarını kurmak isteyen şirketlere geniş kullanım özgürlüğü vermektedir.[3]

LoRa-Wan Mimarisi[değiştir | kaynağı değiştir]

LoRa-WAN, geniş alan ağları için bir medya erişim kontrolü (MAC) protokolüdür. Düşük güçlü cihazların, uzun menzilli kablosuz bağlantılar üzerinden İnternete bağlı uygulamalarla iletişimini sağlayacak şekilde tasarlanmıştır. LoRa-WAN, OSI modelinin ikinci ve üçüncü katmanına denk gelmektedir. Endüstriyel, bilimsel ve tıbbi (ISM) radyo bantlarında LoRa veya LoRa bağlantılı modülasyonunun üzerine çalışmaktadır. LoRa-WAN protokolleri 2015 yılında kurulan LoRa Alliance 1 Şubat 2021 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. tarafından tanımlanmaktadır.[4]

Frekans[değiştir | kaynağı değiştir]

LoRa-WAN; 433 MHz, 868 MHz (Avrupa), 915 MHz ( Avustralya ve Kuzey Amerika ), 865 MHz - 867 MHz ( Hindistan ) ve 923 MHz ( Asya ) gibi lisanssız radyo frekansı bantlarını kullanmaktadır.[5]

LoRa Ağ geçitleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Ağ geçitleri (Gateway), uç cihazlardan gelen veriler ile internet protokolü arasındaki köprüyü oluşturur. Cihazlar, ağ geçidine bağlanmak için LoRa-WAN gibi düşük güçlü ağları kullanırken, ağ geçidi, sunuculara bağlanmak için WiFi, Ethernet veya GSM gibi yüksek bant genişliğine sahip ağları kullanmaktadır.

Bir cihazın erişimindeki tüm ağ geçitleri, cihazın mesajlarını alarak ve bunları sunuculara iletmektedir. Kullanım amacı ve ağ geçidine bağlanacak maksimum uç cihaz adetine göre indoor ve outdoor olarak kullanılmaktadırlar.[6]

Uplink-Dowlink[değiştir | kaynağı değiştir]

Uplink sensorlardan ağ geçitlerine veri iletimidir. Dowlink, sunuculardan ağ geçitlerine gelen verilerin uç cihazlara iletimidir.[7]

Sınıflar[değiştir | kaynağı değiştir]

LoRa-WAN kullanım amacına göre üç sınıf tipinde veri transferi gerçekleştirmektedir.

A sınıfı[değiştir | kaynağı değiştir]

A Sınıfı cihazlar, bir cihaz ile bir ağ geçidi arasındaki iki yönlü iletişimi destekler. Uplink mesajları (cihazdan sunucuya) herhangi bir zamanda (rastgele) gönderilebilir.

B Sınıfı[değiştir | kaynağı değiştir]

B Sınıfı cihazlar, Dowlink( sunucudan gelen) verileri zamansal planlama çerçevesinde almaktadır.

C sınıfı[değiştir | kaynağı değiştir]

C Sınıfı cihazlar, sürekli dinleme modundadır. Bu durum gerçek zamanlı veri iletimine olanak sağlasa da çok yüksek enerji harcamaktadır.[8]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "What is LoRaWAN® Specification". LoRa Alliance® (İngilizce). 29 Nisan 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Nisan 2021. 
  2. ^ "Semtech Acquires Wireless Long Range IP Provider Cycleo". Design And Reuse (İngilizce). 2 Mayıs 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Nisan 2021. 
  3. ^ "What is LoRa? | Semtech LoRa Technology | Semtech". www.semtech.com (İngilizce). 27 Ağustos 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Nisan 2021. 
  4. ^ "LoRaWAN Architecture". The Things Network (İngilizce). 26 Nisan 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Nisan 2021. 
  5. ^ "Frequency Plans". The Things Network (İngilizce). 26 Nisan 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Nisan 2021. 
  6. ^ "Gateways". The Things Network (İngilizce). 17 Temmuz 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Nisan 2021. 
  7. ^ "An In-depth look at LoRaWAN® Class A Devices | DEVELOPER PORTAL". lora-developers.semtech.com (İngilizce). 29 Eylül 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Nisan 2021. 
  8. ^ "Classes". The Things Network (İngilizce). 26 Nisan 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Nisan 2021.