İçeriğe atla

Lloyd's

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Modern Lloyd’s binası, Londra (önde, mavi vinçli).
Lloyd’s kayıt odasında üyeler, 18. yy başları.

Lloyd's, Londra, İngiltere'de bulunan büyük sigorta borsası. Risk üstlenen yatırımcılar olan üyelerin bir araya gelerek risklerin bölüşülmesini sağlar. Böylece Lloyd's reasürans işlevini yerine getirir. Ancak klâsik reasürörlerin aksine Lloyd's bir şirket değildir.

Lloyd's sendikaları da denilen üyeler, kişilerden (Names) ve şirketlerden oluşabilir.

2005 yılında Lloyd's ün ürettiği brüt prim 14,9 milyar pound olarak gerçekleşti. Aynı yıl ödenen hasar 3,3 milyar pound oldu.

17. yy'ın sonlarına doğru, Londra'nın dünya ticaretindeki artan önemi nedeniyle, bu şehirde nakliyat sigortacılığı konusunda da önemli bir talep doğmaya başladı. 1680'lerin sonuna doğru Edward Lloyd, Londra'da denizcilerin gittiği bir kahvehane açmıştı. Kahve, zamanla gemilerini veya yüklerini sigorta ettirmek isteyenler ile bu riskleri kabul etmek isteyenlerin buluşma noktası halini aldı. Lloyd's, zamanla kahvehaneden nakliyat ve özel riskler konusunda uzmanlaşmış dünya çapında bir sigorta borsası haline dönüştü.

1980'lerin sonu ile 1990'ların başında Lloyd's büyük bir buhranla karşılaştı. 70'li yıllardan kalan sorumluluk sigortaları kaynaklı asbest hasarlarının mahkemeler sonuçlandıkça büyüyen etkisi ve tecrübesiz üyelerin bilinçsiz yatırımları nedeniye kurum kapanma tehlikesi yaşadı. Bunun sonucunda Lloyd's bir dönüşüm geçirdi ve bireysel yatırımcılardan kurumsal yatırımcıların (şirketlerin) risk aldığı bir pazar haline geldi.