Lingchi

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Lingchi (Çince: 凌遲) farklı şekillerde çevrilerek yavaş dilimleme, yavaş gelişme, kalıcı ölüm, binlerce kesik tarafından ölüm olarak da bilinen Çin'de yaklaşık olarak 900 yılından 1905 yılında yasaklanana kadar uygulanan bir idam ve işkence yöntemidir.[1]

Suçlunun "parmak uçları, parmak ortaları, parmakları, bilek, ön kol, dirsek ve kolları" 1 cm kalınlığında parçalar halinde doğranır. Aynı işlem burna, kulaklara, yüze, bacaklara, bele ve gövdenin çeşitli yerlerine uygulanır.[2] En sonunda kesici alet kalbe saplanır ve mahkûmûn kafası kesilir. Gerçekleştirilmesi günler sürebilir. Bu işkence yöntemi, Çin'de özellikle vatana ihanet gibi iğrendirici olarak görülen suçlar için uygulanırdı.[3] Bazı Batıcılar Lingchi'ye konularak öldürülmüşlerdir. Uygulama yasadışı ilan edildikten sonra bile, "Lingchi" kavramı birçok medya çeşidinde görülmüştür.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Xun, Kuang. "28". Xunzi. China. 三尺之岸而虛車不能登也,百仞之山任負車登焉,何則?陵遲故也。 
  2. ^ Shen, Jiaben (2006). 历代刑法考 [Research on Judicial Punishments over the Dynasties] (Çince). China: Zhonghua Book Company. ISBN 9787101014631. 7 Mart 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Haziran 2021. 
  3. ^ Brook, Timothy; Bourgon, Jérome; Blue, Gregory (2008), Death by a Thousand Cuts, Cambridge, MA: Harvard University Press, s. 74 .