Lewis H. Morgan

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Lewis Henry Morgan

Lewis Henry Morgan (Kasım 21, 1818 – Aralık 17, 1881) mesleğinde öncü, Amerikalı bir antropolog ve sosyal teorisyendir. İrokua yerlilerinin kandaşlık ve sosyal yapısı, etnografyası üzerine yazmış olduğu teorik/antropolojik eserlerle tanınır. Erken insan ailelerinin yapısının ataerkil değil anaerkil olduğunu iddia etmektedir. Materyalist yaklaşımıyla Karl Marx ve Friedrich Engels gibi sosyalist teorisyenlerin sosyal yapı, anaerki ve teknolojinin gelişim üzerindeki etkisi konularındaki fikirlerini etkilemeyi başarmıştır. Sigmund Freud ve Charles Darwin de çalışmalarına atıflar yapmıştır. Morgan, 1880 yılında Amerikan Bilim Gelişim Birliği'nin başkanlığını yaparken, aynı zamanda ABD Ulusal Bilimler Akademisi'nin üyesi olmuştur.[1]

Morgan, aynı zamanda siyasette de rol almıştır ve 1868 ve 1869 yıllarında Cumhuriyetçi Parti adına New York Eyalet Senatosu üyeliği yapmıştır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "AAAS Presidents". American Association for the Advancement of Science. 13 Ekim 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi.