Tektonik levhalar listesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Levha sayfasından yönlendirildi)
Levha sınırları haritası

Levha, yerkabuğunu oluşturan parçalardan her birine verilen isim. Yerkabuğu tek parça halinde değil, dev bir yapboz şeklindedir. Her bir yerkabuğu parçasına Levha adı verilir.

Yerküre kızgın bir kütle halinde iken en üst kısmından soğumaya başlamıştır. Soğuyan kısım yerkabuğunu oluşturur. Okyanuslar altında 8–10 km, kıtaların altında 35–40 km kalınlığında olan yerkabuğunun altında sıcak ve akışkan Manto yer alır. Mantoda sıcaklık dış çekirdeğe yakın yerlerde 3700 °C, yerkabuğuna yakın yerlerde 870 °C civarındadır. Bu sıcaklık farkı mağmanın dikey konveksiyon hareketine sebep olur. Yükselen mağma yerkabuğuna çarptığında yatay yönde akışa geçer. Bu hareket üzerinde yer alan yerkabuğunu akış yönünde sürükler. Çekiştirilen yerkabuğu parçalara ayrılır ve sürüklenmeye başlar. Levhalar bir akarsuda sürüklenen ağaç misali yılda 25 cm'ye kadar hareket eder.

Mağmanın sürüklediği parçalar Levha hareketlerine sebep olur.

Başlıca Levhalar [1][değiştir | kaynağı değiştir]

Büyük levhalar: Pasifik Levhası, Kuzey Amerika Levhası, Güney Amerika Levhası, Avrasya Levhası, Afrika Levhası, Hindistan-Avustralya Levhası, Antarktika Levhası.

Küçük levhalar: Anadolu Levhası, Kokos Levhası, Karayip Levhası, Nazka Levhası, Arap Levhası.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ KORAL, Prof. Dr. Hayrettin. "Levha Tektoniği" (PDF). istanbul.edu.tr. 3 Aralık 2011 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Mart 2014.