Lesitin kolesterol asiltransferaz

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Lesitin kolesterol asiltransferaz (İngilizce Lecithin-cholesterol acyltransferase veya onun kısaltması LCAT; ayrıca fosfatidilkolin-sterol O-asiltransferaz olarak da bilinir)(EC 2.3.1.43), kandaki lipoproteinlerde aşağıdaki kimyasal reaksiyonu katalizleyen bir enzimdir:

kolesterol + fosfatidilkolin -> kolesteril ester + lizofosfatidilkolin

HDL taneciklerinin yüzeyinde bulunan kolesterol molekülleri bu reaksiyon sonucunda daha hidrofobik olan kolesteril esterlere dönüşürler, bunun sonucunda da lipoproteinin hidrofobik iç kısmına geçerler. Yeni oluşan HDL tanecikler para şeklinde yassı dairesel taneciklerdir; iki fosfolipit tabakasının çevresinde apolipoprotein molekülleri bulunur. LCAT'ın etkisiyle kolesteril esterler iki fosfolipit tabakası arasına kayarlar, bunun sonucunda HDL gittikçe kalınlaşır ve sonunda küresel bir şekil alır.

LCAT kanda HDL ve LDL tanecikleri üzerinde bulunur.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Dobiásová M, Frohlich J (1999). "Advances in understanding of the role of lecithin cholesterol acyltransferase (LCAT) in cholesterol transport.". Clin Chim Acta 286 (1-2): 257–71. DOI:10.1016/S0009-8981(99)00106-0. PMID 10511297.