Les Paul

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Les Paul
Les Paul Canlı Gösteride
Genel bilgiler
Doğum adıLester William Polsfuss
Doğum9 Haziran 1915(1915-06-09)
Waukesha, Wisconsin,
United States
Ölüm13 Ağustos 2009 (94 yaşında)
White Plains, New York,
United
TarzlarCaz · blues
MesleklerŞarkıcı, söz yazarı, yapımcı, aktör
ÇalgılarGitar, Armonika
Etkin yıllar1928-2009
Resmî sitelespaulonline.com

Les Paul (veya gerçek adıyla Lester William Polsfuss) (9 Haziran 1915 - 13 Ağustos 2009), Amerikalı şarkıcı, söz yazarı ve oyuncudur.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

9 Haziran 1915'te; Waukesha, Wisconsin, Amerika Birleşik Devletleri'nde dünyaya geldi. Müziğe 8 yaşında armonika çalarak başladı. Daha sonraları banjo çalmaya başlayan Paul, kısa bir süre içinde gitara geçiş yaptı. Çevresindekiler tarafından doğal yetenek olarak tanımlanan Paul, 13 yaşına geldiğinde yarı profesyonel country müzik gitaristi olarak para kazanmaya başladı. 17 yaşında iken 1930'ların ünlü country grubu Rube Tronson's Cowboys ile turnelere katıldı, hemen sonrasında ise liseden ayrılarak kendini tamamen müziğe verdi. İlk iki albümünü 1936 yılı içinde çıkardı.

Les Paul'ün günümüzde modern müzikteki en önemli figürlerden biri olmasının ana sebebi yalnızca usta gitaristliği değil, aynı zamanda teknolojik gelişmeleri takip eden bir müzisyen karakterinde olmasıdır. Les Paul 1930'ların ortalarında satılan elektro gitarlardan ana hatlarıyla memnun olmadığı için kendi elektro gitarını geliştirmeye karar verdi. Buna karar vermesinde en önemli etken kullandığı yarı-akustik gitarların sahnede mikrofonlar ile manyetik girişim yapması ve bunun herkesi rahatsız eden yüksek sesli geri beslemeye (feedback) yol açması idi. Bu problemi ortadan kaldırmak için ilk gitar tasarımı denemelerine 1930'ların ortalarında başladı. En son tasarladığı ve sahnede çok sıklıkla kullandığı "The Log" isimli gitarı, çoğu uzman tarafından ilk modern elektrik gitar olarak kabul edilmektedir. Bu sebeple Les Paul, müzisyen kişiliğinin dışında mucit kişiliği ile de önemli bir sanatçıdır.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]