Leonid Rogozov

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Leonid İvanoviç Rogozov
Leonid Rogozov'ın 1961'de kendi kendine yaptığı ameliyattan bir kare
Doğum14 Mart 1934(1934-03-14)
Çita Oblastı, SSCB
Ölüm21 Eylül 2000 (66 yaşında)
Sankt-Peterburg, Rusya
Ölüm sebebiAkciğer kanseri
MilliyetSSCB, Rusya
MeslekCerrah
Tanınma nedeniAntarktika'daki araştırma istasyonunda kendi kendine yaptığı apandisit ameliyatıyla tanınmaktadır

Leonid İvanoviç Rogozov (Rusça: Леонид Иванович Рогозов, d. 14 Mart 1934 – ö. 21 Eylül 2000) 1960-1961 yıllarında düzenlenen altıncı Sovyet Antarktika Seferi'nde pratisyen hekim olarak görev alan Sovyet doktor. Görev sırasında kendinden başka bir doktorun olmaması sebebiyle, kendi kendini apandisit ameliyatı yapmasıyla ünlenmiştir.

Antarktika seferi[değiştir | kaynağı değiştir]

Novolazarevskaya İstasyonu'nda görev alan tek doktor olan Rogozov, buradaki görevi sırasında hissettiği rahatsızlıklardan dolayı kendisine apandisit tanısı koydu. Midesinin üst tarafında şiddetli bir ağrı hissetmesi, midesinin bulanması ve vücut sıcaklığının 37.5 derecenin üstüne çıkması üzerine bütün bu belirtilerin apandisitten kaynaklandığını anlayan Rogozov, araştırma ekibinde kendinden başka doktor olmaması sebebiyle kendi kendini ameliyat etme kararı aldı. Son derece olumsuz şartlar içinde ve sadece karşısına koyduğu bir ayna vasıtasıyla ameliyata başlayan doktor, önce ağrıyan yere lokal anestezi yaptı. Ardından yanında bulunan aletlerle operasyona başlayan Rogozov, ayna yardımı ve el yordamıyla tam iki saat süren bir operasyon gerçekleştirdi. İki saat içerisinde apandisitini alan Leonid Rogozov ameliyattan sonra kendini tekrar dikti.

Ameliyat sonrasında kısa bir süre halsizlik yaşasa da, peritonit bulguları kayboldu. Rogozov'un vücut sıcaklığı beş gün sonra normale döndü ve dikişleri operasyondan yedi gün sonra çıkarıldı. Yaklaşık iki hafta içerisinde görevine döndü.[1] Bu inanılmaz ameliyatla tıp tarihine geçen Rogozov, 1961 yılında Kızıl Bayrak İşçi Nişanı ödülüne layık görüldü.

Sonraki yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

1962 yılı Ekim ayında Sankt-Peterburg'a döndü ve çeşitli doktoralar üzerinde çalışmaya başladı. Eylül 1966 yılında yemek borusu kanseri tedavisinde, yemek borusu rezeksiyonu başlıklı bir doktora tezini savundu. Daha sonra Sankt-Peterburg'da çeşitli hastanelerde doktor olarak çalıştı. 1986'dan 2000 yılına kadar Saint Petersburg Araştırma Enstitüsü'nde cerrahi bölüm başkanı olarak görev yaptı.

Rogozov, 21 Eylül 2000 senesinde 66 yaşındayken Rusya'nın Saint Petersburg şehrinde akciğer kanseri hastalığından yaşamını yitirdi.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ L.I. Rogozov (1964). "Self-operation" (PDF). Soviet Antarctic Expedition Information Bulletin. s. 223–224. 19 Eylül 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi (PDF). Erişim tarihi: 28 Temmuz 2013. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]