İçeriğe atla

Lejant

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Harita lejantı

Lejant (işaret tablosu), haritada kullanılan özel işaretlerin (simge, sembol, görsellerin) ne anlama geldiğini gösteren bölümdür. Her haritanın kullanım amacına göre lejantın içinde farklı işaretler kullanılır. Her haritada bulunmak zorundadır. Herhangi bir kenarda genellikle sağ alt köşede bulunur.

Haritada kullanılan nokta, çizgi veya alansal simgelerin metin biçiminde anlamlarını açıklamalarını içerir. Lejantta yer alan simgeler haritadaki işaretlerin birebir aynısı olmalıdır.[1] Harita ve lejant hedef kitlenin yaş, eğitim seviyesi ve algılama düzeyine uygun olmalıdır. İlkokul ve ortaokul ders kitaplarında bu konuya dikkat edilmeli, çocukların algılama seviyesi geliştikçe coğrafi bilgi tasarımı ve konu içeriği geliştirilmelidir.[2]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ YAZICI, Kubilay; ÖZDEMİR, Gülsün (2016). "Ders Kitaplarında Tarih Konularının Öğretiminde Kullanılan Haritaların Temel Özelliklerinin İncelenmesi". Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dergisi. 19 Temmuz 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Şubat 2019. 
  2. ^ BUĞDAYCI, İlkay; BİLDİRİCİ, İbrahim Öztuğ (2015). "4-5. SINIF SOSYAL BİLGİLER DERS KİTAPLARINDAKİ HARİTALARIN KARTOGRAFİK TASARIMLARININ BEKLENEN KAZANIMLAR KAPSAMINDA İNCELENMESİ". Sosyal Bilimler Dergisi. 22 Haziran 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Şubat 2019.