Lederhosen

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Bavarialı erkekler kısa lederhosen giyiyor.

Lederhosen, deriden yapılmış bir paltodur. Kısa veya diz boyu olabilmekle birlikte daha uzun olanlar genellikle bundhosen veya kniebundhosen olarak adlandırılırlar.[1] Bir zamanlar Orta Avrupa çapında yaygın bir günlük giysi olup günümüzde özellikle Almanya'nın Bavyera eyaleti ile ilişkili bir giysi olarak kabul edilmektedir.

Geleneksel Bavyera erkek giyimi[değiştir | kaynağı değiştir]

Eskiden, lederhosen sert fiziksel işler için giyilirdi; kumaştan daha dayanıklıydılar. Bugün, çoğunlukla leisurewear olarak giyilirler. Bugün, lederhosen ve Dirndl kıyafetleri dünya çapında Oktoberfest etkinliklerinde yaygındır.

Lederhosen bir zamanlar Alpler ve Bavyera, Avusturya, Allgäu, İsviçre, Trentino-Alto Adige / Südtirol'un özerk İtalyan bölgesi (eski adı Avusturya-Macaristan) ve bugünkü Slovenya'nın Alp bölgesi dahil olmak üzere çevredeki bölgelerin erkekleri arasında yaygındı. Ancak genellikle güneybatı Almanya veya İsviçre'de giyilmiyordu.

Bununla birlikte, La Couturière Parisienne, lederhosen'in sadece bir Bavyera giysisi olmadığını, ancak özellikle biniciler, avcılar ve açık hava etkinliklerine katılan diğer insanlar tarafından tüm Avrupa'da giyildiğini iddia ediyor.

Bavyera'daki lederhosen'in popülaritesi 19. yüzyılda keskin bir şekilde düştü. Modern kent sakinleri için uygun olmayan kültürsüz köylülerin giysileri olarak görülmeye başladı. Bununla birlikte, 1880'lerde bir canlanma başladı ve Münih'te ve geleneksel kırsal giyim tarzlarını korumaya adanmış diğer büyük şehirlerde birkaç kulüp kuruldu. Lederhosen'in, iş kıyafetinden ziyade şenlikli vesilelerle giyilen, özünde Bavyera bir giysi olarak algılanması, büyük ölçüde bu zamandan kalmadır.

Bazı erkekler bahçe, yürüyüş, açık havada çalışma veya halk festivalleri veya bira bahçelerine katılırken Lederhoseni giyerler. Bavyera'da ve giyildikleri diğer bölgelerde bölgesel gururun bir sembolüdür, ancak başka yerlerde nadiren giyildiği görülür.

Geleneksel lederhosen, pantolonları yumuşak ve hafif ama yırtılmaz hale getiren tabaklanmış geyik derisinden yapılmıştır. Bu deri pantolonlar çok değerli ve ömür boyu sürdüğünden, bazı Bavyeralılar gelecek nesillere liderlik ettiler. Modern lederhosen'in bazı varyasyonları, daha ucuz, daha düşük kaliteli deriden veya kadife deri gibi taklitlerden yapılmıştır, bu da onları daha ucuz ama daha az dayanıklı hale getirir. Tüm varyasyonlar genellikle iki yan cep, bir kalça cebi, bir bıçak cebi ve bir kod parçası (ön yüz) ile donatılmıştır. Bir Oktoberfest kostümü için insanlar lederhosen'i Haverlschuhe, çorap ve klasik beyaz veya ekose desenli bir gömlekle birleştirir.[2]

Geleneksel Alman erkek giysileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Alman erkekler yaklaşık on altı yaşına kadar lederhosen giyiyorlardı. Bugün bile, bazı Alman ve Fransız İzciler çeşitli şekillerde giyer, ancak çoğu durumda resmi üniformalarının bir parçası değildir.

Lederhosen, 1930'lardan 1970'lere kadar Avusturyalı erkekler tarafından giyildi. Bugün Biergarten veya Zeltfest gibi özel günlerde giyiliyorlar. Kızlar, Avusturya Tracht'un bir parçası olan Dirndl'i giyerler.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Geczy, Adam (2014). "Lederhosen". Lynch, Annette; D. Strauss, Mitchell (Edl.). Ethnic Dress in the United States: A Cultural Encyclopedia. Rowman & Littlefield. ss. 185-6. ISBN 9780759121508. 
  2. ^ "Lederhosen Outfit". 19 Mart 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Mart 2017. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]