Las Grecas

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Las Grecas
Başladığı yerİspanya İspanya
Tarzlarrock,flamenko

Las Grecas Flamenko rock müzik türünün yaratıcısı İspanyol müzik grubudur. Grup üyeleri Edelina Muñoz Barrull (Tina diye bilinir) (d. 17 Şubat 1957 - ö. 30 Ocak 1995) ve Carmela Muñoz Barull (d. 19 Temmuz 1954) isimli iki kızkardeştir. Ünlü İspanyol gitarist Paco de Lucia tarafından keşfedilmişlerdir.

Kariyer[değiştir | kaynağı değiştir]

Müzisyen bir aileden gelen grup üyelerinin babaları amatör bir şarkıcıydı. Grup üyeleri 1965'te Arjantin'e göç ettiler, 1970'te İspanya'ya geri döndüler ve Toledo'da bazı barlarda çalışmaya başladılar.

1973 tarihli, Felipe Campuzano imzalı "Te Estoy Amando Locamente" isimli single çalışma hiçbir reklam yapılmamasına rağmen listelerde birinci sıraya yükseldi ve 5 hafta boyunca zirvede kaldı.

İlk albümleri 1974 yılında piyasaya sürdükleri "Gipsy Rock" isimli çalışmaları oldu. Yapımcı Jose Luis De Carlos albümde o zamana dek ilk defa flamenko ve rockı birleştirmeyi denedi ve sonuç şaşırtıcı ve güçlü oldu. Akustik gitardan daha çok albüm soundu rock muzikte kullanılan psychedelic tarzdaydı ve Wah wah gitar sesleri barındırıyordu. Bu albümle çok büyük bir çıkış yakalayan grup düşük ve orta gelirli İspanyollar arasında adeta efsane oldu.

Buna karşın daha sonra çıkardıkları diğer 3 uzunçalar albümde ilk albümdeki başarıyı yakalamayamayan grup menajerleriyle yaşadıkları sorunların ardından 1979 yılında dağıldı.[kaynak belirtilmeli]

Grup dağıldıktan sonra Madrid'in San Bias semtine taşındı. Kardeşlerden Tina, 1979-1983 arası dönemde kaybedilen ünü ve serveti kaldıramamanın getirdiği psikolojik bunalıma girdi. O dönemde tanıştığı bir piyanist yüzünden ayrıca ilaç bağımlısı oldu. Sonrasında Tina'ya 1983'te "çoklu paranoid şizofreni" tanısı kondu. Sonunda girdiği şizofreni krizi sonucunda ablası Carmela'yı omzundan bıçaklayınca kadın cezaevine kondu ve birkaç psikiyatri kliniğine yatırıldı. Ancak tedaviler olumlu sonuç vermedi. Kendisi sıklıkla ya kent merkezinde ya da yaşadıkları semtin sokaklarında amaçsızca dolaşırken görüldü. Tina daha sonra Madrid sokaklarında elinde oyuncak bebekle dolaşmaya ve komşularına onun, kendisinin bebeği olduğunu söylemeye başlayınca Aranjuez'deki kabul merkezine kaldırıldı. Tina kötü beslenme ve şizofreni kaynaklı sorunlar sonucunda 30 Ocak 1995'te o merkezde vefat etti.[1] Tina 3 kez evlenmiş ve bu evliliklerden 5 kızı olmuştur. Onun 1975'te Madrid'de doğan ve şarkıcılık yapan en büyük kızı Saray Munoz Barrull evlidir. Kendisinin ikiz erkek çocuğu vardır.

Diskografi[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Gipsy Rock (CBS, 1974)
  • Mucho más (CBS, 1975)
  • Las Grecas: Tercer álbum (CBS, 1976)
  • Casta Viva (CBS, 1977)

Türkçeye Çevrilen Parçaları[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Çilli Bom Bom - Orijinali Achilipu Birçok şarkıcı tarafından seslendirildi.
  • Ara Sıra Bazı Bazı -Orijinali Que Bonito Aquella Noche 1976'da Nilüfer daha sonra Yeşim Vatan tarafından seslendirildi.
  • Kırık Kalp -Orijinali To Estoy Amando Locamente 1976'da Yeliz tarafından seslendirildi.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 9 Ekim 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Ekim 2016.