Lancia

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Lancia Automobiles S.p.A.
TipAnonim şirket
EndüstriOtomotiv endüstrisi
Kuruluş27 Kasım 1906
KurucuVincenzo Lancia
Genel merkeziTorino, İtalya
Önemli kişilerJohn Elkann (Başkan)
Saad Chehab (Lancia ve Chrysler markası CEO)
ÜrünOtomobiller
Üretim97,757 (2010)
SahibiStellantis
Web sitesiLancia.com

Lancia, Vincenzo Lancia tarafından 1906 yılında kurulan İtalyan otomobil üreticisi, 2009'dan beri Fiat grubunun (FCA Italy) bir parçasıdır.

lancia'nın en ünlü modellerinden biri, 1950'lerin sonundan 1970'lere kadar üretilen Lancia Fulvia'dır. Fulvia, arkadan itişli bir otomobil olarak tasarlanmıştı ve özellikle ralli yarışlarındaki performansıyla dikkat çekiyordu. Lancia, 1970'lerde bir diğer ünlü modeli olan Lancia Stratos'u piyasaya sürdü. Stratos, kısa ve geniş bir tasarıma sahipti ve yine ralli yarışlarındaki performansıyla büyük bir hayran kitlesi kazandı.

Lancia, 1980'lerde ve 1990'larda birçok farklı model üretti. Bu modeller arasında Lancia Delta, Lancia Thema, Lancia Dedra ve Lancia Kappa gibi modeller yer alıyordu. Bu modeller, genellikle lüks araba segmentinde yer alıyorlardı ve yüksek kalite standartlarına sahipti.

1990'ların sonlarına doğru, Lancia bir dizi ekonomik zorlukla karşı karşıya kaldı ve bu nedenle üretiminde azalmalar yaşandı. Şirket, 2009 yılında İtalyan otomobil üreticisi Fiat'ın bünyesine katıldı. Bu birleşme, Lancia'nın üretiminde yeni bir dönemi başlattı ve şirket yeniden tasarlanmış modeller piyasaya sürdü.

Bugün, Lancia hala Fiat Chrysler Automobiles (FCA) şirketinin bir parçasıdır ve üretiminde bazı değişiklikler yaşandı. Lancia, 2014 yılında piyasaya sürülen Ypsilon modelini üretmektedir. Ypsilon, küçük bir otomobil olarak tasarlanmıştır ve özellikle İtalya'da popülerdir.

bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Lancia Gamma Coupé