Lalbağ Hisarı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Lalbağ Hisarı
Awesome look of Lalbagh Fort.jpg
Kalede Bibi Pari'nin mezarı
Konum Dakka, Bangladeş
Kurucusu Muhammad Azam Şah
İnşası 1678
Mimari tarzı Babür mimarisi


Lalbağ Hisarı (Aurangabad Kalesi), Dakka, Bangladeş'in güneybatı kesiminde Buriganga Nehri'nin önünde yer alan, 17. yüzyıldan kalma bir Babür kalesi kompleksidir.[1] İnşaat 1678 yılında İmparator Evrengzib'in oğlu ve daha sonra imparator olan Babür Subahdar Muhammed Azam Şah tarafından başlatıldı. Halefi Shaista Han, 1688 yılına kadar Dakka'da kalmasına rağmen çalışmaya devam etmedi.

Kale asla tamamlanmadı ve uzun süre atıl kaldı. Kompleksin çoğu daha sonradan tamamlandı ve günümüzde modern binaların arasında yer almaktadır.

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

1787'de Johan Zoffany tarafından boyanmış kalenin güney kapısı

Evrengzib'in üçüncü oğlu Babür prensi Muhammed Azam, 1678'de Bengal'deki görevi sırasında kalenin çalışmalarına başladı. Bengal'de 15 ay kaldı. Kale, babası Evrengzib tarafından çağrılması sonucunda eksik kaldı.

Shaista Han o dönemde Dakka'nın yeni subahdarıydı ve kaleyi tamamlamadı. 1684'te Şaista Han'ın kızı Iran Dukht Pari Bibi burada öldü. Ölümünden sonra kaleyi uğursuz bulmaya başladı ve yapıyı sahipsiz bıraktı.[2] Lalbağ Kalesi'nin üç ana bölümünden biri Bibi Pari'ninn mezarıdır.

Shaista Han Dakka'yı terk ettikten sonra yapı popülerliğini kaybetti. Ana neden, başkentin Dakka'dan Murshidabad'a taşınmasıydı. Babür döneminin sona ermesinden sonra, kale terk edildi. 1844'te bölgenin adı Evrengzib'den Lalbağ'a çevrildi ve kalenin adı Lalbağ Kalesi oldu.[3]

Tarihi görüntüler[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Jamal, Ahmed A., (Ed.) (2012). "Lalbagh Fort". Banglapedia: National Encyclopedia of Bangladesh. Second. Asiatic Society of Bangladesh.  r eksik |soyadı1= (yardım)
  2. ^ Extracts from the Notes on the Antiquities of Dacca. Published by the author. 1903. s. 5. 
  3. ^ The Archaeological Heritage of Bangladesh. Asiatic Society of Bangladesh. 2011. s. 586.