Labirentindeki General

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Labirentindeki General
İspanyolcaEl general en su laberinto
Simón Bolívar, 1825'te José Gil de Castro tarafından
YazarGabriel García Márquez
Çevirmenİnci Kut
ÜlkeKolombiya
Dilİspanyolca
TürlerTarihi roman
Diktatör romanı
Yayım1989 (özgün)
1990 (Türkçe)
Yayımcı(Editorial La Oveja Negra, İspanyolca) (özgün)
Can Yayınları (Türkçe)
ISBN958-06-0006-6 (özgün)
9789750735950 (Türkçe)

Labirentindeki General (İspanyolcaEl general en su laberinto), Kolombiyalı yazar Gabriel García Márquez'in 1989 yılında yayımlanan romanıdır. Kitap, Kolombiya, Venezuela, Ekvador, Peru ve Bolivya dahil olmak üzere bölgedeki birçok ülkenin bağımsızlığında kilit rol oynayan Güney Amerikalı bir askeri ve siyasi lider olan Simón Bolívar'ın hikâyesini anlatıyor. Roman, Bolívar'ın hayatının son günlerinde, Kolombiya'daki Magdalena Nehri'nde hayatını ve başarılarını düşündüğü bir yolculuğa çıktığı sırada geçiyor.

Kitap, Bolívar'ın tüberkülozdan muzdarip olduğu, gücünün ve nüfuzunun elinden alındığı Bogota'da başlıyor. Sahile ulaşmak ve tıbbi tedavi görmek amacıyla küçük bir grup sadık destekçisinin eşliğinde Magdalena Nehri'nde bir yolculuğa çıkmaya karar verir. Yol boyunca eski dostları, düşmanları ve hayranları da dahil olmak üzere çeşitli insanlarla karşılaşır ve eylemlerinin sonuçlarıyla ve ardında bırakacağı mirasla boğuşur.

"Labirentindeki General" gerçek olaylara dayanan tarihi bir romandır, ancak aynı zamanda Gabriel García Márquez'in çalışmalarıyla ilişkilendirilen bir edebi tarz olan Büyülü gerçekçilik unsurlarını içeren bir kurgu eseridir. Kitapta güç, ihanet, kayıp ve insanın yaşlanma deneyimi temaları işlenmektedir. Latin Amerika edebiyatının bir klasiği olarak kabul edilir ve yaygın olarak okunmuş ve birçok dile çevrilmiştir.[1]

Karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Romanın ana karakteri "Kurtarıcı" olarak da bilinen Simón Bolívar'dır. Bolívar, Güney Amerika'daki bağımsızlık mücadelesinde kilit rol oynayan karizmatik ve hırslı bir liderdir. Çevresindekiler tarafından hem saygı duyulan hem de nefret edilen karmaşık ve kusurlu bir karakter olarak tasvir edilir.

Romandaki diğer önemli karakterler şunlardır:

Manuela Sáenz: Bolívar'ın sevgilisi ve bağımsızlık hareketinin kilit isimlerinden biri. Bolívar'a ve davasına derinden bağlı, güçlü ve bağımsız bir kadındır.

Antonio José de Sucre: Bolívar'ın yakın dostu ve askeri lider arkadaşı. Bolívar'ı yolculuğu boyunca destekleyen sadık ve güvenilir bir müttefiktir.

Rafael Urdaneta: Bolívar'ın eski dostu ve ona karşı çıkan askeri lider arkadaşı. Kişisel çıkarları için Bolívar'a ihanet eden bir hain olarak tasvir edilir.

Maria Antonia: Bolívar'ın ona derinden bağlı olan ve yolculuğu boyunca onu destekleyen kız kardeşi.

Marquesa: Bolívar'la arkadaş olan ve yolculuğu sırasında ona yardım eden zengin ve nüfuzlu bir kadın.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Adams, Robert M. "Liberators | Robert M. Adams" (İngilizce). ISSN 0028-7504. 16 Aralık 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Aralık 2022.