La Rambla

Vikipedi, özgür ansiklopedi

La Rambla, İspanya'nın güneyinde, on yedi özerk bölgesinden en kalabalık ikinci nüfusu sahip olan Endülüs'ün, Córdoba iline bağlı bulunan belediyesi. 2002 yılı sayımlarına göre nüfusu 7.362 kişidir.

La Rambla caddesi Barcelona şehrinin en merkezi cadddesi konumundadır. Bu cadde güneyde sahil ve Kristof Kolomb heykeli ile bitmekte, kuzeyde ise Katalunya meydanı ile son bulmaktadır. Yaklaşık 2,5 km uzunluğunda bulunan caddede oldukça fazla cafe, lokanta ve pub bulunmaktadır ve yılın her anı ziyaretçi akınına uğramaktadır. Arabaların giremediği yürüyüş parkuruna sahip cadde İstanbul'daki İstiklal Caddesine benzemektedir.

Caddenin iki yanından trafik akarken, ortasında genişçe bir yürüyüş alanı mevcuttur. Çevresi alışveriş mağazaları ile doludur. Barselona'nın ünlü açık pazarı La Bouqeria da bu cadde üzerinde bulunmaktadır. Cadde üzerinde ayrıca pek çok restoran, hediyelik eşya mağazası ve caddenin sahil tarafına doğru birçok kostümlü sokak eğlendiricisi mevcuttur. Para karşılığı bunlarla fotoğraf çektirmek mümkündür.