La MaMa Experimental Theatre Club

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
La MaMa E.T.C.

La MaMa Experimental Theatre Club (ya da La MaMa E.T.C., İngilizce La MaMa Deneysel Tiyatro Kulübü) aşağı Manhattan'ın East Village bölümünde yer alan, kâr amacı gütmeyen bir kültürel organizasyondur. Kulüp, Off-Off-Broadway tiyatrosunun ilk ve birincil mekanlarından biridir.

1961'de Ellen Stewart tarafından kurulan kulübün amacı, yeni sanatçıların uluslar ve kültürler arası özgün performanslarını desteklemek ve sahnelemektir.

Doğu 9. Cadde'de küçük bir bodrum katında çalışmaya başlayan tiyatronun şu anda Doğu 4. Cadde 74A numarada üç sahnesi ve bir sanat galerisi, Great Jones Caddesi'nde ise altı katlı bir prova ve çalışma alanı bulunmaktadır.[1]

Tarihi boyunca La MaMa, Tom O'Horgan, Wilford Leach, Joel Zwick, Elizabeth Swados ve Tom Eyen gibi birçok sanatçının yönettiği tiyatro topluluklarının kalıcı sahnesi olarak hizmet verdi. Tiyatroda şu anki yerleşik topluluk Great Jones Repertory Company'dir.

Tiyatro 2005'te, New York Belediye Başkanı Michael Bloomberg'in bir bağışı sayesinde dağıtılan 20 miyon dolarlık karşılıksız ödenekten pay alan New York'ta kurulu 406 sanat ve sosyal hizmet kurumundan biri oldu.[2][3]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]