LL.M. Eur

Vikipedi, özgür ansiklopedi

LL.M. Eur, Avrupa Hukuku Yüksek Lisansı, lisans eğitimi sonrası ileri düzeyde akademik bir unvan olup genelde LL.M. Eur olarak kısaltılır. Bu unvan, AB Hukuku araştırma programını bitirip, bu alanda hazırlanmış yüksek lisans tezini takiben alınan LL.M. derecelerindeki bir uzmanlık dalını oluşturur.

LL.M. ve LL.M. Eur araştırma programları arasındaki farklar[değiştir | kaynağı değiştir]

Normal bir LL.M. araştırma programıyla Avrupa Hukuku alanındaki LL.M. araştırma programı arasındaki temel fark Avrupa Hukuku alanında kazanılan uzmanlıktır. Genellikle böyle bir öğretim programı AB Hukuku genel dersleriyle başlar ve daha özelleştirilmiş derslerle devam eder. Temel Özgürlükler Hukuku, AB Rekabet Hukuku, Ekonomik ve Parasal Birlik Hukuku, Avrupa Kamu İhale Hukuku bunlara örnektir.

LL.M. ve LL.M Eur arasındaki başka bir fark ise doğal olarak Avrupa Hukuku LL.M. araştırma programının daha uluslararası olmasıdır. Sadece bir veya iki yargı alanı incelenmediği için (karşılaştırmalı hukuk programlarında iki) programın katılımcılarını çok farklı ülkelerden insanlar oluşturur. Böylece katılımcılar uluslararası ve kültürlerarası bir ortamda çalışma tecrübesini kazanır. Bu nedenle AB kurumları ve bazı uluslararası hukuk ofisleri bu diplomaya sahip olan mezunları tercih eder.

Hedef[değiştir | kaynağı değiştir]

LL.M. Eur programları özellikle Avrupa Hukukunda ya da genel anlatımla Avrupa ilişkilerinde (Avrupa Komisyonunda, diğer AB kurumları ve ilgili kuruluşlarında) profesyonel kariyer edinmek isteyenler için hazırlanmıştır.

Örnekler[değiştir | kaynağı değiştir]

Bu programı sağlayanların en eskilerinden biri Saarbrücken, Almanya’daki Europa-Institut’tür 11 Ocak 2022 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. 50 yılı aşkın bir geleneği olan bu enstitü Avrupa Komisyonu tarafından da desteklenmektedir. İki dilde eğitim mümkündür: İngilizce ve/veya Almanca.

LL.M. Eur programları ayrıca London School of Economics’de ve King’s College’da da verilmektedir.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

LL.M.