Lütfiye, Kestel

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Jump to navigation Jump to search
Lütfiye
—  Mahalle  —
Mahalleden bir görünüm
Mahalleden bir görünüm
Bursa
Bursa
Ülke Türkiye Türkiye
İl Bursa
İlçe Kestel
Coğrafi bölge Marmara Bölgesi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 1.000
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0224
İl plaka kodu 16
Posta kodu 16450
İnternet sitesi: [2]

Lütfiye, Bursa ilinin Kestel ilçesine bağlı bir mahalledir.

1877 Osmanlı - Rus savası yani 93 harbinde Bulgaristan'ın İslimye Kasabası Çamdere mahallesinden anavatana gelmişlerdir. 13 yıl çeşitli yerlerde kaldıktan sonra Maşadalan mevkii denilen, güzel yere gelerek Maşadalan mahallesini kurmuşlardır. Daha sonraları mahallenin adı Lütfiye olarak değiştirilmiştir. Güzel bir görünüşe sahip olan Lütfiye Köyü doğal güzellikleri, tatlı suları ile bilinmektedir. Toprağının verimine göre meyve ve sebze yetiştiren Lütfiye Köyü halkı son zamanlarda ahududu, böğürtlen, çilek, şeftali ve armut üretiminde önemli gelişme sağlamıştır. Köylünün kurmuş olduğu kalkınma koopkooperatifi ile ürünlerini kalite standartlarında pazarlamaktadırlar. Mahallenin kurulduğu yıldan beri her yıl hasat sonunda köylülerin yapmış olduğu para, hayvan ve erzak yardımıyla mahallede Emir Dede pilav günü düzenlenmektedir. 100 yılı geçkin bir süredir yapılan pilav günü gelen misafirler ile beraber, Kur'an ve mevlüt okunarak, ilahi ve dualarla kutlanmaktadır. Osmanlı komutanlarından olduğu rivayet edilen Emir Dede hayrına yapılan bu gün kaynaşmayı,bütünleşmeyi sağlamaktadır.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin halen asırlardan bu yana gelen imece adetini yaşattığı görülmektedir. Gezek adı verilen, köye gelen misafirlere sırayla yemek verme adeti ve köy misafirhanesi mevcuttur. Yemek olarak; çok güzel tarhana, kuru fasulye, bulgur pilavı, keşkek, bulamaç, bağla otu, ıştır, balık otu, doğrama, kaygana, hamur işi olarak; kolaç, bezdirme, akıtma, kuskus, erişte, kulak mantısı, yağlı çörek, gözleme, çekeleme böreği, pazı böreği ve keten helvası köye has tarzda halen yapılmaktadır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Bursa il merkezine 30 km, Kestel ilçesine 18 km uzaklıktadır. Arazi yapısı engebelidir.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, Marmara iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2007
2000 733
1997 608

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Mahallede ahududu, böğürtlen, kiraz, armut, çilek, sırık domates, kuru fasulye ve salatalık yetiştirilmektedir. Yetiştirilen ürünlerin pazarlaması Lütfiye Köyü Kalkınma Kooperatifi tarafından yapılmaktadır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılmadığı için taşımalı eğitim yapılmaktadır. Mahallenin hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]