İçeriğe atla

Léonin

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Léonin (ayrıca Leoninus, Leonius, Leo) (Doğum 1150'ler — Ölüm ? 1201) bilinen ilk önemli orta çağ bestekârıdır. Çok yüksek ihtimalle Fransızdı, belki Paris'te Notre Dame Kilisesinde yaşamış ve çalışmıştı. Notre Dame okuluna gidip çok sesli müzik okudu belki de. İsmi olan Léonin, "Leoninus" kelimesinden türetilmiş olup Fransız olduğu kanısına ince e harfinden varılmıştır.

Léonin hakkında tüm bilinenler Bilinmez IV adında İngiliz Notre Dame öğrencisinin tezlerinden ulaşılmaktadır. Bilinmez IV Magnus Liber üzerine tezleri ile bilinmekteydi. "Organum" adı verilen naralı hristiyan ilahilerini ilk kullanan sanatçılar bu kişilerdir. Gregoryen ilahileri bu iki sanatçı sayesinde tüm Dünya'ya yayılmıştır. İlahiyi ritmik olarak besteleyen ilk kişi Léonin idir. W.G. Waite'ın 1954 yılındaki yazısına göre: "Léonin'in eşsiz olmasındaki en büyük sebep Hristiyan ilahilerine ritmik bir sistem getirip polifoni müziğiyle kaynaştırmasıdır. Ve buna ek olarak ilahiyi daha da anlamlı hale getirip insanlara dinlenebilir bir müzik yaratmıştır."[1]

Magnus Liber ayinlerde söylenen bir müzikti. Bilinmez IV'e göre "Üstad Leoninus (Léonin) organum müziğinin en iyi bestecisiydi. Magnus Liber adında müthiş bir kitap yazmış ve Hristiyanlığa kutsal bir hizmet vermiştir."

Bilinmez IV'e göre, Léonin'in çalışmaları Pérotin'den sonra orta çağ müziğini geliştirdi ve genişletti.

Müzikolojist Craig Wright Léonin'in Parisli ressam Leonius ile aynı kişi olduğunu düşünmektedir. Fakat doğruluğu tartışılmaktadır.[2]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ W.G. Waite: The Rhythm of Twelfth-Century Polyphony: its Theory and Practice, [page needed].
  2. ^ "Arşivlenmiş kopya" (PDF). 6 Kasım 2006 tarihinde kaynağından arşivlendi (PDF). Erişim tarihi: 6 Kasım 2006. 

Daha fazlası[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Richard H. Hoppin, Medieval Music. New York, W.W. Norton & Co., 1978. (ISBN 0393090906)
  • Harold Gleason and Warren Becker, Music in the Middle Ages and Renaissance (Music Literature Outlines Series I). Bloomington, Indiana. Frangipani Press, 1986. (ISBN 089917034X)
  • Articles Anonymous theoretical writings, Organum, Leonin, Perotin, The New Grove Dictionary of Music and Musicians, ed. Stanley Sadie. 20 vol. London, Macmillan Publishers Ltd., 1980. (ISBN 1561591742)