Kutup Çizgisi Aşıkları

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kutup Çizgisi Aşıkları
Los Amantes del Círculo Polar
Özgün film afişi
Yönetmen Julio Médem
Yapımcı Fernando Bovaira, Enrique López Lavigne
Senarist Julio Médem
Oyuncular Fele Martínez, Najwa Nimri, Nancho Novo
Müzik Alberto Iglesias
Görüntü yönetmeni Gonzalo F. Berridi
Cinsi Sinema filmi
Renk Renkli
Yapım yılı 4 Eylül, 1998, İspanya
Çıkış tarih(ler)i 4 Kasım, 1998 (İspanya)
8 Ekim, 2004 (Türkiye)
Süre 112 dakika
Dil İspanyolca
Diğer adları The Lovers of the Arctic Circle

Kutup Çizgisi Aşıkları, Julio Médem tarafından yazılarak, yönetilen, başrollerinde Najwa Nimri ve Fele Martínez'in yer aldığı, 1998 yapımı, iki Goya ödülü kazanmış bir film.

Özet[değiştir | kaynağı değiştir]

Film, yolları daha çocuk yaşlarda kesişen Ana ve Otto’nun, Madrid’de başlayarak, Finlandiya’da son bulan hikâyelerini anlatmaktadır. Ana’nın babası bir trafik kazasında ölür. Bu sırada Otto’nun annesi ile babası da ayrılmak üzeredir. İki çocuğun buluşmaları, Ana’nın annesi Olga ile Otto’nun babası Álvaro’nun evlenmesi ile başlar. Anne babaları evlendikten sonra Ana ile Otto’nun ilişkileri başlar. Kaçamak öpücükler, avuç içinde saklanan mektuplar ve gizli buluşmalar eşliğinde iki yetişkin olurlar.

Otto'nun annesi ölür ve Otto bu ölümden kendini sorumlu tutar. Ana'ya duymuş olduğu aşktan dolayı annesini ihmal ettiğini düşünür. Bu olayın şokunu atlatamaz. Hayata küser, ve Ana’dan kaçar. Hayalini kurmuş olduğu pilotluğa başlar. Ana da evden ayrılır ve öğretmenlik yapmaya başlar.

Birbirlerinden habersiz, başkalarıyla olsalar da hep bir eksiklik hissederler. İki küçük çocuğun arasında Madrid’de başlayan bu tutkulu aşk hikâyesi, üzerinden kutup çizgisinin geçtiği ve güneşin hiç batmadığı küçük bir Finlandiya kasabasında son bulur.

Yapım[değiştir | kaynağı değiştir]

Film, Madrid ve Finlandiya'nın çeşitli yerlerinde çekilmiştir. Julio Médem, filmin yapımında kendi gençliğinden esinlendiğini, kendi yaşamına göndermeler yaptığını belirtmiştir.

Oyuncular[değiştir | kaynağı değiştir]