Kutná Hora

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kutná Hora
Şehir
Kutná Hora bayrağı
Bayrak
Kutná Hora arması
Arma
Çek Cumhuriyeti konumunda Kutná Hora
Kutná Hora
Kutná Hora
Ülke Çek Cumhuriyeti Çek Cumhuriyeti
İl (Kraj) Merkezî Bohemya (Střední Čechy)
İlçe (Okres) Kutná Hora
Yüzölçümü
 • Toplam 33,05 km² (1.276 mil²)
Rakım 254 m (833 ft)
 • Yoğunluk 640/km² (1.600/mil²)
Zaman dilimi UTC+01.00 (OAZD)
 • Yaz (YSU) UTC+02.00 (OAYZD)
Posta kodu
284 01
Resmî site
www.kutnahora.info
Ossuary in Sedlec.JPG
Konum  Çekya
Kriter Kültürel: ii, iv
Referans 732
Tescil 1995 (19. oturum)
Bölge Avrupa ve Kuzey Amerika

Kutná Hora, Çek Cumhuriyeti'nin Bohemya bölgesinin merkezi olan Bohemya bölgesinde bir şehirdir. 13. yüzyıldan 16. yüzyıla kadar, Prag ile politik, ekonomik ve kültürel olarak boy ölçüşmüştür. Şehir 1995 yılından beri UNESCO'nun Dünya Mirası Listesi'ndedir.

Tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

Kutná Hora'nın tarihi gümüş madeni ile yakın bağlantılıdır. Çünkü Kutná Hora gümüş cevherince bol olan bir bölgededir. Bu nedenle Orta Çağ Avrupa'sının en geniş gümüş kaynaklarından biri hâline gelmiştir. Zaten 13. yüzyılın sonlarında Avrupa'nın toplam gümüş üretiminin üçte biri Kutná Hora'dan geliyordu. Prag Grochen, Avrupa'nın en kuvvetli paralarından biri olduğunda, orada basılmaya başlayacaktı. Onun zenginliği sayesinde, Kutná Hora Bohemya Krallığı'nın ikinci en önemli şehri haline geldi. Baş şehir Prag'ın ekonomik, kültürel ve politik rakibi oldu. Sistemli olarak yapılan madenciliğin ilk kayıtları 13. yüzyıla tarihlenir. Gümüş madeni para olarak bilinen Denarlar Malin yakınındaki Slovik ailesinin ikametgâhı olan duvarlarla çevrilmiş sitede basılmıştı.

Mimari[değiştir | kaynağı değiştir]

Kutna Hora Prag'ın yaklaşık 70 km doğu bölgesindedir.

Şimdilerde şehir en büyük büyüme döneminde olduğu kadar önemli değildir. Fakat üç yüzden fazla Orta Çağ'ın ve Barok mimarisinin korunmuş bulunan kompleksi sayesinde, o Avrupa'nın merkezinde Pitorek bir bölge sunar. Bu nedenle dünyanın her yeriden ziyaretçilerin geldiği bir şehirdir.

Aralık 1995 yılında şehrin tarihi merkezi, Azize Barbara Katedrali ve Meryem Ana Kilisesi UNESCO'nun Dünya Mirasları Listesi'ne alınmıştır.

Kardeş şehirler[değiştir | kaynağı değiştir]

Resimler[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]