Kurye

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Bisikletli kurye.

Kurye, mesajları, paketleri, postaları dağıtmakla görevli kişi.

Görevleri ve çalışma şekli[değiştir | kaynağı değiştir]

Kuryeleri normal posta servisinden ayıran özellikleri hız, güvenlik, izleme, hızlı teslimat süresi gibi avantajlardır. Kuryeler genellikle standart posta servislerine göre daha pahalıdır. Kurye hizmetleri bölgesel, ulusal ve küresel hizmetler için belirli bir kasaba veya şehir içinde, tüm ölçeklerde faaliyet göstermektedir. Dünya çapında ünlü büyük kargo şirketleri şunlardır; DHL,FedEx, OSC, DTDC Courier & Cargo Ltd, EMS, TNT, UPS.

Motorlu kuryeler, teslim almış oldukları paketleri, en hızlı şekilde istenilen adrese teslim ederler. E-ticaret satışlarındaki artış ile birlikte, gün içi teslimat yapmak isteyen firmalar motorlu kuryeler ile çalışmaktadır. Yemek, su, çiçek gibi ürünlerin dağıtımında motorlu kurye görevlileri aktif olarak hizmet vermektedir.

Sanayi döneminden önce kuryeler[değiştir | kaynağı değiştir]

Tarihte, posta güvercinleri ve atlı postacılar mesajları iletmek için kullanılmıştır. Ayrıca yaya postacılar da bulunmaktaydı, bu kişiler çok uzun mesafeleri yaya olarak koşmaktaydı.[1]

Kurye türleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Şehir içinde genellikle bisikletli ya da motosikletli kuryeler hizmet verir fakat büyük sevkiyatlar veya uzun mesafeli teslimatlar genellikle kamyon, demiryolları ve uçak ile teslim edilir.

Şehir içi motorlu kurye taşımacılığı giderek yaygınlaşmıştır. Yemek servisi, su servisi gibi hizmetlerin yanı sıra, acil durumlarda evrak ya da ilaç teslimleri motorlu kurye elemanları ile yapılmaktadır[2].

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Small, Carola M. (1990). "Messengers in the County of Artois, 1295-1329". Canadian Journal of History. 25 (2). ss. 163–175. Erişim tarihi: Aug 15, 2012. 
  2. ^ Motorlu kurye hakkında bilgi sayfası