Kundalini

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kundalini (kuṇḍalinī Sanskritçeकुण्डलिनी) İnsan vücudunda bulunan gizemli evrim enerjisi olup, insan organizmasında uyuyan, hareketsiz potansiyel bir güç halindedir.

Kundalini'nin uyandırılması[değiştir | kaynağı değiştir]

Kundalini; insan bedeninde kuyruksokumunda yer alan Muladhara Çakra'da bulunan gizemli bir enerjidir. Yaşam enerjisi Prana'nın statik yönüdür. Kundalini enerjisinin uyandırılması insan bedeninin sınırsız potansiyelinin açığa çıkmasını sağlar.

Muladhara Çakra'da uyur halde bulunan Kundalini enerjisinin uyandırılması için öncelikli olarak Çakra merkezlerinin, daha sonra enerji kanallarının, daha sonra İda ve Pingala enerji kanallarının ve daha sonra da merkezi enerji kanalı olan Suşumna kanalının Yoga teknikleri ile tam aktif hale getirilmeleri gerekir. Ancak bundan sonra Kundalini uyandırılıp Suşumna kanalından yükseltilebilinir.

Kundalini enerjisi en alt çakra olan Muladhara Çakra dan başlayarak sırasıyla tüm çakralardan geçirilerek Sahasrara Çakra ya yükseltilir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Büyük Yoga Üstadı Paramahamsa Yogaçarya Maha Yogi Akif Manaf, "Yoga : Kundalini- Gizemli Evrim Enerjisi" İnkılap Yayınları, 2008

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]