Kumla, Elâzığ

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Kumla
Ülke Türkiye Türkiye
İl Elazığ
İlçe Merkez
Coğrafi bölge Doğu Anadolu Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 224
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0424
Posta kodu 23000
Resmî site
[1] -

Kumla, Elazığ ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün eski adı Iğikisüfladır.Köy 300 yıl önce Şahsuvar köyünün güneyinde, şimdiki yerine 3 km uzaklıkta dere içinde kurulmuştur. Köyü kuranlar Kerkük Altınköprü köyünden Dicle nehrini takip ederek gelen bir kısmı maden ilçe merkezine yerleşmiş olan Türkmen Karakoyunlu aşiretidir. 1892'de şimdiki yerine göçmüştür.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün içili köfte, sırın, keledoş, yoğurtlu köfte, keşkek, ayranlı çorba, katma, tutmaç, erişte,patlıcan ve biber dolması, gömme, kete (parğaç),tandır ekmeği ile işkene, kengerli pilavı, kirli çorba (löbük çorbası), dögme pilavı gibi yemekleri vardır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Elazığ merkezine 65 km uzaklıktadır. Mastar dağının doğu eteğinde kurulmuştur. Elazığ Merkezi Maden ilçesiyle ayıran son köydür. Komşuları: Doğuda Merkez Sarıkamış Köyü, Batısında Maden Kumyazı(Genepi) Köyü, Güneyinde Merkez Kuşhane (Vartenik), Kuzeyinde Merkez Şahsuvar Köyü bulunmaktadır. Köyün mezraası ovada bulunduğu için tarıma elverişlidir.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 224
1997 -

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Narenciye dışında; şeker pancarı, buğday, arpa, her türlü sebze, meyve ve bağcılık tarımı yapılmaktadır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilköğretim okulu yoktur. Köyün içme suyu şebekesi vardır, kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. 2008 yılı itibarı ile yapılan çalışmalarla köye 3 km uzaklıkta 1000m yükseklikte olan mastar dağı eteğindeki dolap dere diye bilinen dalavlar mevkisinden getirilen suyla şebeke suyu çoğaltılmıştır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]