Kullanıcı mesaj:Upelluri/Arşiv-Nisan2016

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Merhabalar[kaynağı değiştir]

İngilizceniz iyi midir? Bir konuda yardımınızı isteyecektim.Antmqr (mesaj) 19:10, 11 Nisan 2016 (UTC)

Merhaba Antmqr, çok ileri seviye değil ancak İngilizcem var. Konuyu tam olarak anlatırsan daha iyi yardımcı olabilirim. Saygılar Sefa Sungur ✉ Mesaj 19:18, 11 Nisan 2016 (UTC)
Sana yazmamdaki amaç tarih konusunda ilgin ve Büyük Selçuklu Devleti maddesini son düzeleyen kişi olman. İngilizce vikipedide Büyük Selçuklu Devleti'ni okuyodum. Kansas Bear adında bir kullanıcı Selçuklu devletini Türk-islam devleti değil, Türk-Pers devleti olarak göstermeye niyetli. Akademik bir kitaptan aldığı sözleri cümle cümle ekleyerek konuyu çarpıtmaya çalışıyor. Bu konuda en etkin bir isim Andrew Charles Spencer şu cümleyi kullanıyor:
"The Great Seljuk Empire was the Turkish state which dominated the Middle East and Central Asia in the eleventh and twelfth centuries. This book surveys that period, which was one of exceptional importance, witnessing profound demographic, religious, political and social changes in the Islamic Middle East. The Turkish invasions played a role in provoking the Crusades, led to the collapse of Byzantine power in Anatolia and brought about the beginnings of Turkish settlement in what is now Turkey and Iran, permanently altering their ethnic and linguistic composition." - (The Great Seljuk Empire (The Edinburgh History of the Islamic Empires EUP) )/ A. C. S. Peacock
Kitabın giriş olarak yazılmış olan bu yazıya şu linkten ulaşabilirsin. (http://www.euppublishing.com/book/9780748638260) Beni engelletmeye çalışıyor ve tartışma sayfasındaki konuları cevap beklemeksizin kapatıyor. Sayfa üzerinde düzenlemelerimi yalan beyanlarla geri alıyor. Sayfanın trolü gibi. İngilizcem ve doktor olmam sebebiyle kısıtlı vaktimden kendisiyle ilgilenemiyorum. Düşüncem girişin şu şekilde olması uygundur:
The Great Seljuk Empire (also spelled Seljuq) was the Turkish state which dominated the Middle East and Central Asia in the eleventh and twelfth centuries. The state was adapted to medieval Turko-Persian culture. But the empire, originating from the Qynyq branch of Oghuz Turks.
Bu şekilde devletin kimliği, kültürel yapısı ve kurucularının kökeni açıktır. Hepsi kanıtlı bilgidir. Kaynakçaları akademik düzeyde ve geri alınan sayfada mevcut. Fakat bu kullanıcı devletin Türk özelliğini silmeye ve yoksaymaya çalışıyor. Lütfen maddeyi inceleyin. Saygılar Antmqr (mesaj) 19:42, 11 Nisan 2016 (UTC)
İlgi için teşekkür ederim. Konuyla ilgileneceğim ancak bu kısa sürede olmayacağını da belirtmek isterim. İyi çalışmalar. Sefa Sungur ✉ Mesaj 19:57, 11 Nisan 2016 (UTC)
Asıl ben teşekkür ederim. Elimden gelen desteği sunacağımı belirtmek isterim. Önemli olan doğruların yazılması, yanlı ve tek kişinin fikir dünyası değil. Saygılarımla Antmqr (mesaj) 20:16, 11 Nisan 2016 (UTC)

İnternet[kaynağı değiştir]

Referansları incelemeden neye göre yapılan katkıyı kaldırdınız? Kaldı ki, bir sonraki cümle için verilen elektrik mühendisleri odasının referansında bile yeni eklediğim bilgiden bahsedilmişken... Saygılar (Conquers (mesaj) 13:42, 17 Nisan 2016 (UTC))

LGBT Müslümanlar[kaynağı değiştir]

.. ? -- 87.97.135.135 20:11, 21 Nisan 2016 (UTC)

--> Category:LGBT Muslims -- 87.97.135.135 20:32, 21 Nisan 2016 (UTC)
Lütfen ilgili maddelere, bu kişilerin LGBT olduğuna dair bilgileri ve bu bilgilere ait doğrulanabilir kaynakları girdikten sonra kategori eklemesi yapınız. Sefa Sungur ✉ Mesaj 20:40, 21 Nisan 2016 (UTC)

Görseli Neden Kaldırdın?[kaynağı değiştir]

Merhaba, Bayırku Seferi sayfasında içeriği zenginleştirmek için bir görsel eklemiştim acaba neden kaldırdınız? Şahkulu (mesaj) 20:31, 21 Nisan 2016 (UTC)

Merhaba @Şahkulu, biraz önce mesaj sayfanıza bir ileti bıraktım. Ayrıca konuyla alakalı Biçem el kitabını inceleyebilirsiniz. Saygılar. Sefa Sungur ✉ Mesaj 20:35, 21 Nisan 2016 (UTC)

Telif Hakkı[kaynağı değiştir]

Merhaba, Bayırku Seferi sayfasında içeriği zenginleştirmek için bir görsel eklemiştim acaba neden kaldırdınız? Şahkulu (mesaj) 20:31, 21 Nisan 2016 (UTC)

Merhaba @Şahkulu, biraz önce mesaj sayfanıza bir ileti bıraktım. Ayrıca konuyla alakalı Biçem el kitabını inceleyebilirsiniz. Saygılar. Sefa Sungur ✉ Mesaj 20:35, 21 Nisan 2016 (UTC)

Onaylama Gerek[kaynağı değiştir]

Merhaba sayın Sefasungur Bey. Açmış olduğum İnekler Gölü Savaşı, Bayırku Seferi ve Kerç Kuşatması sayfalarında küçük imla düzenlemeleri yaptım ancak bir hizmetlinin bunları gözden geçirip onaylaması gerekiyor. Sizden ricam bu onaylamayı yapar mısınız? Ayrıca ben Kapgan Kağan.jpg dosyasını Vikipedi üzerinden silmeyi başaramadım. Rica etsem o sorunu da halledebilir misiniz? Umarım size rahatsızlık vermiyorumdur. --Şahkulu (mesaj) 18:43, 22 Nisan 2016 (UTC)

Anladım[kaynağı değiştir]

Daha önce imza bırakmayı unuttuğum mesajlarımı dediğiniz gibi imzaladım. Biçim el kitabını ayrıntılarıyla hâlâ inceliyorum. Bir sorun olursa ben sizinle iletişime geçeceğim. Saygılar, iyi günler. --Şahkulu (mesaj) 18:51, 22 Nisan 2016 (UTC)

Selam kardeşim mesaj nasıl atılır bilmiyorum o yüzden değiştir yaparak yazıyorum[kaynağı değiştir]

Nejat işler sayfasındaki Necat İşler ismini geri almışsın ne alaka yazmışsın.Adamın resmi adı Necat İşler o yüzden Necat İşler yazdım. Ha dersenki herkes Nejat İşler diye tanıyor o zaman o kutucuğa Doğum Adı şıkkı ekleyin ben eklemeye çalıştım olmadı. Bu imzasız yazı Konsercigo55 (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.

Merhaba @Konsercigo55, konuyla ilgili güvenilir kaynak verebilirseniz, doğum ismi alanına ekleme yapılabilir. Saygılar. Sefa Sungur ✉ Mesaj 11:14, 24 Nisan 2016 (UTC)

[Kullanıcı mesaj:Sefasungur] buyrun kaynak bu: http://www.ivdb.gov.tr/duyurulan/rekortmenler/2005/sanatcilar.htm buna bakıp ya sadece bu yeterli değil dersen kullanıcı adından anlayabilirsin twitter resmi hesap: https://twitter.com/necatisler

İki Yeni Onaylama[kaynağı değiştir]

Saygılar, Ming Şa Savaşı, Kargan Savaşı, Karahanlılar ve Göktürk Kağanlığı sayfalarında bazı değişiklikler ve eklemeler yaptım. Onaylarsanız memnun olurum. Bu arada bir sorum olacak. Size mesaj gönderdiğim zaman siz de bana mesaj gönderiyorsunuz. Bunun üzerine ben size mesaj göndereceğim zaman yeni bir altbaşlık açmak zorunda kalıyorum. Bunu yapmadan direk mesajınızın altına nasıl yazabilirim? Biçem El Kitabı'nda bunun yanıtını bulamadım. Saygılar. --Şahkulu (mesaj) 14:44, 25 Nisan 2016 (UTC)

Selam @Şahkulu, Göktürk Kağanlığı maddesinde yaptığınız bazı değişiklikleri kaldırdım. Lütfen turkcuturanci vb. sitelerden ve okul kitapları gibi tarafsızlığı konusunda şüphe uyandıracak yerler ve kaynaklardan alıntı yapmayınız ve bu tür içerikler eklerken telif hakkı ihlallerine dikkat ediniz. Saygılar. Sefa Sungur ✉ Mesaj 15:32, 25 Nisan 2016 (UTC)
Esenlikler @Sefasungur, Göktürk Kağanlığı'na yaptığım katkıları kaldırdığınızı gördüm. Yararlandığım sitenin adı turkcuturanci olduğu için bilgileri kaldırmışsınız. Ancak benim o bilgileri aldığım sayfada, yazının en sonuna baksaydınız Ahmet Taşağılın adını görecektiniz. Ahmet Taşağıl adlı akademisyenimiz Göktürkler ve Uygurlar ile ilgili en geniş çapta araştırmaları yapan kişidir. O yüzden kaynak olarak onun makalesini gösterdim. Ancak makale turkcuturanci sitesinde bulunduğu için kaldırdınız sanırım. Göktürkler ile ilgili edebiyat bölümüne de ekleme yapmıştım. O bölüme bilgi eklerken yararlandığım sitenin tarafsız olduğunu düşünüyordum.

Ayrıca bakanlık, ders kitaplarını belirlemek için özel bir kurul oluşturuyor. Bu kurulun araştırmaları sonucunda hazırlanan Milli Eğitim Bakanlığı'na ait kitabın tarafsızlığı hakkında neden kuşku duydunuz acaba? Eğer öyleyse Karahanlılar ile ilgili yaptığım eklemede de bir diğer internet sitesinden yararlanmıştım. Oradaki değişikliğin kaynağı da bir internet sitesi olduğuna göre o sitenin tarafsızlığı konusunda neden bir şey demediniz? Saygılar.--Şahkulu (mesaj) 17:13, 25 Nisan 2016 (UTC)

Tekrar Selam @Şahkulu, Ahmet Taşağıl'ı bana tanıtmanız gerekmiyor zira kendisi hocamdır. Bu türde yaptığınız açıklamalardan anladığım kadarıyla Vikipedi politika ve yönergelerine tam olarak hakim değilsiniz. Herhangi bir siteden "kopyala - yapıştır" ile aldığınız içerikler zaten telif hakkı ihlali nedeni ile yasaktır. Bilgi eklediğiniz web sitesinde bir kaynak varsa o kaynak doğrulanabilir şekilde, burada anlatıldığı gibi eklenmelidir. Burada turkcuturanci web sitesinden kaynak gösterilmesini yanlış bulmamın nedeni hem "kopyala-yapıştır" olarak içeriğin alınması - ki bunun telif hakkı ihlali olduğunu vurguladım - hem de kaynak gösterme kurallarına uymadığındandır. Lütfen bunun altında farklı bir şey aramayın. Karahanlılar maddesine de gelecek olursak, eklediğiniz ilgili bölümü onaylayan Çalıştay kullanıcısıdır. Göktürkler maddesinde yaptığınız değişikliği onayladığından dolayı yaptığı hatayı da kendisine bildirdim. Şunu unutmamanız gerekir ki Vikipedi bir web sitesi değil bir ansiklopedidir. Kaynağı kesin olmayan (şaibeli görünen, ulaşılmayan vb.) veya kaynağı olmayan bilgileri Vikipedi'ye eklemeyiniz. Özellikle "kopyala-yapıştır" içeriklerin "telif hakları ihlalinden" dolayı kabul edilmeyeceğini anlayınız.
Bunların yanında ilgilendiğiniz konular hem benim ilgimi çeken hemde nispeten uzmanlığım olduğu alanlar. Katkılarınızı ve sizi takipteyim, yaşadığınız sorunlara yardım etmek de isterim. Yazdıklarımı bir eleştiri veya uyarıdan çok bir öneri olarak almanızı dilerim. Saygılar. Sefa Sungur ✉ Mesaj 18:21, 25 Nisan 2016 (UTC)
Esenlikler Sefasungur Bey, söylediklerinizi bir öneri olarak dikkate alıyorum. Sultan 4. Murat sayfasına küçük bir ekleme yaptım. Değişikliğimi onaylarsanız sevinirim. Bir de küçük bir sorum olacak. Şimdi önceki değişikliklerimi kaldırdınız çünkü yararlandığım site turkçüturancı adıyla tarafsızlığı söz konusu olmayan bir siteydi ve de içeriği kopyala yapıştır yapmıştım. Ancak ben o yazının aynısını Ahmet Taşağıl'ın makalelerinin yayınlandığı bir sitede daha buldum. Kaynakça olarak o siteyi göstersem ve bilgileri de kendim, tümüyle düzenleyip nesnel bir şekilde yazsam o zaman Göktürk Kağanlığı sayfasında ekleme yapmama izin verir misiniz? Saygılar...--Şahkulu (mesaj) 18:53, 27 Nisan 2016 (UTC)