Kukla değişken tuzağı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Jump to navigation Jump to search

Kukla değişken tuzağı çoklu regresyon analizinde bir m kategorili bir kalitatif etkinin m tane 0-1 değeri alan açıklayıcı kukla değişken ile ifade edilmesi dolayısıyle ortaya çıkar. Bu tuzağa düşmemek için m-1 sayıda 0-1 değeri alan açıklayıcı kukla değişken kullanmak yeterli ve gereklidir.

Birden fazla karakter veya durum tek kukla değişken ile gösterilmeyip her bir karakter bir kukla değişken ile ifade edilirse, çoklu doğrusal bağlılık (multicollinearity) problemi ortaya çıkar ve parametreler tahmin edilemez. Bu durum "kukla değişken tuzağı" olarak adlandırılır.

Kukla değişken tuzağı oluşmaması için sabit parametreli modelde kukla değişken ile ifade edilecek kategorik karakter veya durum sayısından bir eksik sayıda kukla değişken kullanılmalıdır.

Örneğin: Dört mevsimin etkisi incelenmekte iken, 3 tane kukla değişken kullanmak yeterli ve gereklidir. Bunlar M1, M2 ve M3 olursa, değişik mevsimlerde bu 3 kukla değişken şu veri değerlerini alırlar:

M1=1 M2=0 M3=0 - İlkbahar
M1=0 M2=1 M3=0 - Yaz
M1=0 M2=0 M3=1 - Sonbahar
M1=0 M2=0 M3=0 - Kış

Eğer dört mevsim olduğu için dört açıklayıcı değişken kullanılıp, kış değişkeni olarak kışın 1 diğer mevsimlerde 0 değeri alan M4 değişkeni kullanılırsa, bu bir "kukla değişken tuzağı"'dır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Gujarati, Damodar (çev. Ümit Senesen, Gülay Günlük Senesen) (2008) Temel Ekonometri, Literatur Yayınları ISBN 975-7860-99-9.