Kuş sıtması

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Vikipedi:TaksokutuVikipedi:Taksokutu
Kuş sıtması
Bilimsel sınıflandırma
Âlem: Protista
Şube: Apicomplexa
Sınıf: Aconoidasida
Takım: Haemosporida
Cins: Plasmodium
Tür: P. relictum
Binominal adı
Plasmodium relictum

Kuş sıtması, Antarktika dışında dünyanın tüm bölgelerinde kuşları enfekte eden Plasmodium relictum türü protist tarafından neden olunan paraziter kuş hastalığıdır.[1] Plasmodium cinsi protistler içinde kuşları enfekte eden Plasmodium anasum ve Plasmodium gallinaceum gibi başka türler de bulunur ancak bunların etkisi görece daha azdır. Hastalık dünya üzerinde her yerde görülür.[2] Genellikle kuşları öldürmeyen bu hastalık, parazitin yeni girdiği (örneğin Hawaii adaları gibi) ve zaman içinde evrimsel dayanıklılıklarını yitirmiş kuş türleri için oldukça büyük yıkımlara yol açabilir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Plasmodium relictum". GLOBAL INVASIVE SPECIES DATABASE. ISSG Invasive Species Speacialty Group. Erişim tarihi: 5 Temmuz 2016. 
  2. ^ Clark, Nicholas; Clegg, S.; Lima, M. (2014). "A review of global diversity in avian haemosporidians (Plasmodium and Haemoproteus: Haemosporida): new insights from molecular data". International Journal for Parasitology. 44 (5), s. 329–338. doi:10.1016/j.ijpara.2014.01.004. PMID 24556563.