Kuş sıtması

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Jump to navigation Jump to search
Vikipedi:TaksokutuVikipedi:Taksokutu
Kuş sıtması
Bilimsel sınıflandırma
Âlem: Protista
Şube: Apicomplexa
Sınıf: Aconoidasida
Takım: Haemosporida
Cins: Plasmodium
Tür: P. relictum
Binominal adı
Plasmodium relictum

Kuş sıtması, Antarktika dışında dünyanın tüm bölgelerinde kuşları enfekte eden Plasmodium relictum türü protist tarafından neden olunan paraziter kuş hastalığıdır.[1] Plasmodium cinsi protistler içinde kuşları enfekte eden Plasmodium anasum ve Plasmodium gallinaceum gibi başka türler de bulunur ancak bunların etkisi görece daha azdır. Hastalık dünya üzerinde her yerde görülür.[2] Genellikle kuşları öldürmeyen bu hastalık, parazitin yeni girdiği (örneğin Hawaii adaları gibi) ve zaman içinde evrimsel dayanıklılıklarını yitirmiş kuş türleri için oldukça büyük yıkımlara yol açabilir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Plasmodium relictum". ISSG Invasive Species Speacialty Group. http://www.issg.org/database/species/ecology.asp?si=39&fr=1&sts=http://www.issg.org/database/species/ecology.asp?si=39&fr=1&sts=. Erişim tarihi: 05/07/2016. 
  2. ^ Clark, Nicholas; Clegg, S.; Lima, M. (2014). "A review of global diversity in avian haemosporidians (Plasmodium and Haemoproteus: Haemosporida): new insights from molecular data.". International Journal for Parasitology 44 (5): 329–338. DOI:10.1016/j.ijpara.2014.01.004. PMID 24556563.