İçeriğe atla

Kroton

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kroton
Biyolojik sınıflandırma
Âlem: Plantae
Bölüm: Magnoliophyta
(Kapalı tohumlular)
Sınıf: Magnoliopsida
(İki çenekliler)
Takım: Malpighiales
Familya: Euphorbiaceae (Sütleğengiller)
Cins: Codiaeum
Tür: C. variegatum
Codiaeum variegatum
A.Juss.

Kroton (Codiaeum variegatum), (Kroton veya "rengârenk kroton") diye adlandırılır, sütleğengiller (Euphorbiaceae) familyasının üyesidir. Yabani olarak yetişen krotonlar 3 m yüksekliğe erişebilir. Uzun parlak, renkli yaprakları ile ev bitkisi olarak da yetiştirilir. Oldukça dayanıklı yaprakları, yıldızları andıran küçük sarı çiçekleri vardır. Yapraklarında yeşil, turuncu, sarı, kırmızı, mor ve pembe renkleri görülebilir.

Bahçede yetişen kroton doğal olarak Güney Asya, Endonezya ve diğer Doğu Pasifik adalarında görülür. Orman ve fundalık alanda yetişir.

Bu güzel süs bitkisini tropikal kuşakta ve sera dışında yetiştirmek, sağlıklı tutmak için sıcak ve nemli tutmak gerekir. Ani sıcaklık değişimleri ve kuru ortam ölümlerine sebep verir. Işık ihtiyaçları fazla yoktur. Direkt güneş ışığından kaçınmalıdır. Güneş alan bir odada pencere kenarına koymadan endirekt ışıkla yetinebilir. Nemli, zengin, humuslu, iyi drenajlı toprak gerektirir. Yaz aylarında toprağını sürekli nemli tutmak, yapraklarına her gün su püskürtmek, bulunduğu ortamı nemli tutmaya çalışmak ona iyi gelecektir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]