Kristal cam

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Mercek camı ve kristal camı birleştiren akromatik ikili mercek .

Kristal cam, nispeten yüksek kırılma indisine ve düşük Abbe sayısına (yüksek dağılım ) sahip optik camdır. Kristal camlar keyfi olarak 50 ila 55 veya daha az Abbe sayısına sahip olarak tanımlanır. Halihazırda bilinen çakmaktaşı camların kırılma indeksleri 1.45 ile 2.00 arasında değişmektedir. Kristal camdan içbükey bir mercek , renk sapmalarını (renk kusurları) azaltan dengeleyici optik özelliklerinden dolayı akromatik bir çift mercek üretmek için genellikle mercek camıyla dışbükey bir mercekle birleştirilir.

Camla ilgili olarak, ingilizce karşılığı "flint glass"; çakmaktaşı cam terimi kullanılır. Nedenine gelirsek 1662'de George Ravenscroft, İngiliz kurşun kristalinin öncüsü olan bir potasyum kurşun cam üretmek için güneydoğu İngiltere'deki tebeşir yataklarında bulunanyüksek saflıkta silika kaynağı olarak kullanılan çakmaktaşı nodüllerinden yararlandığı için İngilizce bu adla cam adlandırılmaktadır.

Geleneksel olarak, kristal camlar yaklaşık 4-60% ihtiva eden kurşun (II) oksit ihtiva etmekteydi; ancak bu camların üretimi ve bertarafı kirlilik kaynağıydı. Birçok modern kristal camda kurşun oksitler, camın optik özelliklerini önemli ölçüde değiştirmeden titanyum dioksit ve zirkonyum dioksit gibi diğer metal oksitlerle değiştirilir.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]