Krikor Torosyan

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Krikor Torosyan (Gigo)

Krikor Torosyan (ErmeniceԳրիգոր Թորոսեան), yazar adıyla Gigo (Կիկօ), Osmanlı Ermenisi mizahçı, karikatürist ve yayımlayıcı. Osmanlının ilk resimli ilüstre ansiklopedisini çıkarmıştı. Sadece 30 yaşında olduğuna rağmen 1915 Ermeni Kırımı'nda öldürülmüştür.

1884 yılında Mamuret-ül-Aziz Vilayeti'ne bağlı olan Eğin yerleşiminde dünyaya geldi.[1] İlk eğitimini Kostantiniyye'deki (günümüzdeki İstanbul) okullarda gördükten sonra Lila adlı gazetede yazar oldu. Sonra ise Manzume adlı mizah gazetesinde yazdı ve o mizah gazetenin başeditörü oldu. 1908 Jön Türk devriminden sonra Gigo adlı mizah dergisini kurdu ve orada karikatür çizdi. Gigo dergisi Kostantiniyye'de ünlü oldu.[1]

24 Nisan 1915'te Krikor Torosyan 2234 Ermeni meslektaşları ile birlikte Kostantiniyye'deki evinde tutuklandı ve Ayaş'a sürdürüldü. Ayaş'daki hapisde resim çizmeye devam etti. Onları serbest bırakıldıktan sonra yayınlamak istedi. Fakat oradaki hapisten çıkarıldı ve Ankara'da işkence çektirilerek öldürüldü.[1] Cesedi bulunmadı, mezarı büyük ihtimal ile yok.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b c Zarakolu, Ragıp. "Basın da geçmişine sansür uyguluyor". Haber Ruzgari.