Kraliyet pitonu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Korkmuş bir Kraliyet Pitonu

Kraliyet Pitonu (Python regius) Pythonidae ailesine ait bir yılandır. Kendini tehdit altında veya stres altında hissettiğinde varsaydığı çok özel bir davranışı var. Bu sürüngen vücudunu kıvırarak boynunu ve başını merkeze yerleştirerek yuvarlanıp tehditten kaçmasına izin veren bir top oluşturur. Kraliyet pitonu evde bakılabilen bir sürüngen türüdür. Farklı renklerde bulunabilmektedir. Ve sadece zenginlerde bulunabilen bir hayvandır.

Yaşama Alanı ve Özellikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Bu tür, çalılıklarda, tarım alanlarında ve savanlarda yaşar, Orta ve Batı Afrika'ya özgüdür. Bu ekosistemler genellikle sıcak günlerde soğuyabileceği su kütlelerine yakındır. Bu zehirli olmayan yılan Afrika'nın en küçük pitonudur. Vücut uzunluğu 1,1 ile 1,6 metre arasında ve 1,5 ile 1,6 kilogram ağırlığındadır. Vücudun rengi ile ilgili olarak, ten rengi kahverengi bir taban üzerinde kamufle edilmiş bir desen vardır. Sırt seviyesinde altın veya kahverengi lekelere sahiptir. Bu tonların aksine göbek beyaz veya kremdir.

Popülasyonlarından bazılarıPython regius azalıyor, bu nedenle IUCN bu sürüngeni yok olma riski altındaki hayvan grubuna dahil ediyor. Onu etkileyen başlıca tehditler, avlanmak, et ve deriyi pazarlamak ve evcil hayvan olarak satılmak üzere yakalanmasıdır.

Boyut[değiştir | kaynağı değiştir]

Bu tür, dişi erkekten daha büyük olduğu için cinsel olarak dimorfiktir. Bu, 8.6 santimetre kuyruğu ile ortalama 111.3 santimetre uzunluğa sahiptir. Erkeğin ağırlığı yaklaşık 1.56 kilogramdır.

Öte yandan dişi 116,2 santimetre boyunda ve 8,7 santimetre uzunluğunda kuyruğa sahip. Vücut kütlesi 1,635 kilogramdır.

Kafa[değiştir | kaynağı değiştir]

Kraliyet pitonunun başı üçgen şeklindedir ve üstte düzleştirilmiştir. Daha dar bir boyuna dayanır. Namluya gelince, kare. Çene, başın yanlarına şekil veren güçlü kaslara sahiptir. Bu ticaretin dili çatallı ve oldukça hassastır.

Renklendirme[değiştir | kaynağı değiştir]

Genel olarakPython regius Kamufle edilmiş ten rengi kahverengi bir desene sahiptir. Başın üst bölgesi, burun deliklerinden çıkan ve gözlerden geriye doğru uzanan sarımsı çizgilerle koyu kahverengi bir renge sahiptir.

ad

Arka siyah veya koyu kahverengidir. Bu, kahverengi kenarlı kahverengi veya altın lekelerle kaplıdır. Bu renklerin aksine göbek berraktır ve krem ​​veya fildişi beyazı olabilir.

Vücut[değiştir | kaynağı değiştir]

Gövde sağlamdır ve çapı baştan orta kısma doğru artar, ardından kuyruğa doğru giderek daralır.

Hem erkek hem de dişi pelvik mahmuzlara sahiptir, ancak erkeklerde daha büyüktür. Bunlar küçük pençelere benzer, ancak arka bacakların kalıntılarıdır. Söz konusu mahmuzlar, erkek tarafından çiftleşme sırasında dişiyi yakalamak için kullanılır.

Kızılötesi radyasyon[değiştir | kaynağı değiştir]

Kraliyet pitonu kızılötesi radyasyonu algılama yeteneğine sahiptir. Bunu görsel ipuçlarından bağımsız olarak kaynağın mesafesini ve yönünü değerlendiren oldukça özelleşmiş alıcılar aracılığıyla başarır.

Yapılan araştırmalara göre, bu sürüngenler 30 santimetreye kadar uzaktaki hareket eden bir hayvanı tespit edebiliyor.

Göz ölçekleri[değiştir | kaynağı değiştir]

ad

GözüPython regius, tüm yılanlar gibi, göz kapağı yoktur. Bunun yerine göz ölçeği olarak bilinen şeffaf bir yapıya sahiptir. Kalınlık 96 ile 106 mikron arasında değişebilir.

Oküler ölçek 3 katmandan oluşur: dış epitel, stroma ve iç epitel. Dış epitel ise düz, üst üste bindirilmiş ve keratinize bazal hücrelerden oluşur. Stroma, kan damarları ve sinir lifleri ile iç içe geçmiş kolajen fibril katmanlarından oluşur.

İç epitel ile ilgili olarak, mikrovillus ve veziküller içeren skuamöz hücrelerden oluşur.

Taksonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

-Hayvan Krallığı.

-Subreino: Bilateria.

-Filum: Cordado.

-Subfilum: Omurgalılar.

-Infrafilum: Gnathostomata

-Superclass: Tetrapoda.

-Sınıf: Reptilia.

ad

-Sipariş: Squamata.

-Suborder: Serpentes.

-Infraorden: Alethinophidia.

-Aile: Pythonidae.

-Gender: Python.

-Türler: Python regius.

Habitat ve dağıtım[değiştir | kaynağı değiştir]

Bu türün de bilindiği üzere top pitonu batı Sahra altı Afrika'ya özgüdür. Orta Afrika üzerinden Sudan ve Uganda'yı kapsayan geniş bir dağılıma sahiptir. Ayrıca Senegal'e kadar batı Afrika'da da bulunur.

Bu nedenle, Orta ve Batı Afrika'nın açık ormanlarında ve kuru otlaklarında, Nil'in batısında ve Sudan'ın güneyinde yaşar. Ek olarak, Nuba ve Bahrel Ghazal dağlarının ve Fildişi Sahili'nin alanını kaplar.

Türkiye'nin tercih ettiği habitatlar arasındaPython regius savanalar, orman kenarları, tarım alanları ve seyrek ormanlık ekosistemler vardır. Bu ekosistemlerde ılık sıcaklıklar ve önemli nem hakimdir.

ad

Genel olarak bu tür, sıcak günlerde vücudunu tazeleyebilmek için açık suya yakındır.

Öte yandan, zamanının çoğunu yerde, yuvalarda veya altlarında geçirir. Ancak bazen ağaçlara tırmanabilir.

Aşağıdaki videoda Avustralya'daki yaşam alanında bir python görebilirsiniz:

Koruma durumu[değiştir | kaynağı değiştir]

Kraliyet piton popülasyonları azalıyor, bu nedenle IUCN,Python regius nesli tükenmekte olan en az endişe verici tür olarak

Bu sürüngeni etkileyen birkaç tehdit vardır. Yerel olarak, deri ve et elde etmek ve ticaretini yapmak için haşlanır. Ancak asıl sorun uluslararası evcil hayvan ticaretidir. Bu durum, bu sürüngenlerin birçoğunun her yıl yakalanıp ihraç edildiği Batı Afrika'da yaygındır.

Koruma önlemleri arasında CITES Ek II'ye dahil edilmesi yer almaktadır. Bu grupta, ticarileştirilmeleri üzerinde sıkı bir kontrol oluşturulmazsa ciddi şekilde tehdit edilebilecek türler vardır.

Besleme[değiştir | kaynağı değiştir]

Kraliyet pitonu, alt ve üst çeneleri hareketli olan etçil bir hayvandır. Diyetleri esas olarak küçük memeliler, fareler, kuşlar, gerbiller ve farelerden oluşur.

ad

Kemirgenler grubu içinde Afrika dev fareleri (Cricetomys gambianus), kırmızı burunlu sıçanlar (cins Oenomys), siyah sıçanlar (Rattus rattus), çim fareleri (Lemniscomys türleri) ve tüylü fareler (Dasymys cinsi).

Bu türde diyet yaşa göre değişiklik gösterebilir. Bu nedenle, boyu 70 santimetreden az olanlar ve erkekler genç kuşları yeme eğilimindedir. 70 santimetreden uzun dişiler ve kraliyet pitonları neredeyse yalnızca küçük memelileri yerler.

Av[değiştir | kaynağı değiştir]

Python regius o bir pusu avcısı. Vücudu ağır olduğu için daha az aktif olduğu için avın yaklaşması için bir yerde beklemeyi tercih eder. Sabırla beklerken sürüngen çatallı dilini kullanarak hayvanın yakınındayken toparlar.

Av menzil içindeyken saldırır ve onu yakalar. Dişler ağzın içine baktığı için av kaçamaz. Daha sonra onu tamamen yutabilir veya daraltarak hareketsiz hale getirebilirsiniz. Bunu başarmak için piton, vücudunu kurbanın etrafına sarar ve sıkıca sıkar.

Av öldüğünde çenesini açar ve başından başlayarak yutar. Daha sonra, sindirim gerçekleşirken sürüngen sıcak bir yere dinlenmeye çekilir.

Baraj saldırısı[değiştir | kaynağı değiştir]

ad

Araştırmacılar onlarca yıldır yılanların avlarına saldırısını incelediler. Bununla birlikte, en az çalışılan yılanlardan biri kraliyet pitonu olmuştur.

Son çalışmalarda araştırmacılar şunu gösterdi:P. regius diğer büyük yılanlarla aynı hız ve hızda, ancak daha kısa mesafelerde ve sürelerde saldırma yeteneğine sahiptir.

Genellikle bu türün gençlerinde bulunan bu yüksek performans, hayvanın ona eşlik eden elastik dokularla birlikte eksenel kasları tutmasıyla ilişkilendirilebilir.

Üreme[değiştir | kaynağı değiştir]

Bu türde üreme ve cinsel olgunluk iki faktöre bağlıdır: yaş ve ağırlık. Böylece dişi 20 ila 36 aylıkken çiftleşebilir ve ağırlığı 800 ila 1200 gram arasında değişir. Erkeklere gelince, 11 ila 18 ay arasında çoğalır ve sırayla 600 ila 800 gram arasında değişen bir vücut kütlesi sunar.

Her iki cinsiyette de pelvik mahmuzlar var, ancak üreme döneminde onları kullanan erkek. Kur yaparken, onları dişiyi tımar etmek için kullanır ve çiftleşmede onu bu körelmiş uzuvlarla tutar.

Çiftleşme[değiştir | kaynağı değiştir]

Kraliyet pitonu genellikle Eylül ortasından Kasım ayına kadar çiftleşir ve hafif yağmur dönemiyle ilişkilendirilir. Yumurtlamadan yaklaşık üç hafta sonra dişi derisini dökmeye başlar.

ad

Bundan sonra 44 ila 54 gün sonra dişi bir yuvaya gider ve üç ila on bir yumurta bırakır. Bu genellikle kurak mevsimde, şubattan nisanın ilk günlerine kadar meydana gelir. Yuvalama alanı genellikle bazı memelilerin toprağa kazdığı ve geride bıraktığı bir sığınaktır.

Dişi yumurtaların etrafında kıvrılmış halde kalır. Bu hayvan inkübasyon sırasında yemek yemediği için su içmek için sadece uzaklaşır.

Yuvanın ısısının düşmesi durumunda dişi, kaslarını ritmik bir şekilde gererek ısı üretir ve böylece yumurtaları ısıtır. Ayrıca anne yuvanın nemini artırabilir. Bu, suya daldırılarak ve vücut hala ıslak iken yuvaya geri dönülerek elde edilir. Aşağıdaki videoda iki pitonun nasıl çiftleştiğini görebilirsiniz:

Kuluçka araştırması[değiştir | kaynağı değiştir]

Son zamanlarda uzmanlar, bir grup kraliyet piton yumurtasının yapay olarak ve bir başkasının da annesi tarafından doğal olarak inkübe edildiği deneysel bir çalışma gerçekleştirdi.

Sonuç olarak, araştırmacılar, annenin yumurtadan çıkardığı kavramalarda yumurtaların daha yüksek çıktığını belirtiyorlar. Ek olarak, bu yavrular daha aktif ve daha büyüktü, uzun süre çevik bir şekilde yüzebiliyorlardı. Aynı şekilde, yumurtadan çıktıktan sonraki gelişme, yapay olarak yumurtadan çıkan yavrulardan daha hızlıydı.

Önceden, inkübasyon başarısı sıcaklıkla ilişkilendiriliyordu. Bununla birlikte, her iki embriyo grubundaki sıcaklık farklılıkları çok küçüktü. Bu nedenle uzmanlar, bu faktörün embriyonun gelişimi üzerinde ilgili bir etkiye neden olmadığını öne sürüyorlar.

ad

Elde edilen sonuçlara cevaben bilim adamları, dişinin yumurtalara hidrik fayda sağladığı ve debriyajın optimal sonuçlarının elde edilmesine yardımcı olduğu hipotezini ortaya attı.

Bu anlamda dişi yumurtaların etrafını o kadar sıkı sarar ki onları tamamen gizler. Böylece, buharlaşmayı önemli ölçüde azaltan bir tür doymuş mikro iklim yaratılır.

Bebekler[değiştir | kaynağı değiştir]

55 ila 60 gün süren bir kuluçka döneminden sonra yumurtalar çatlar. Kabuğu kırmak için yavrular yumurta dişlerini kullanırlar. Doğumda 65 ila 103 gram ağırlığında ve 25 ila 43 santimetre boyutlarındadır.

Dişinin ebeveyn bakımı, tamamen bağımsız oldukları için tüm genç doğduktan sonra sona erer. Bununla birlikte, genellikle birkaç ay boyunca doğum yerine yakın kalırlar.

Davranış[değiştir | kaynağı değiştir]

Kraliyet pitonu kendini tehdit altında hissettiğinde kıvrılır ve vücuduyla sıkı bir top oluşturur. Baş ve boyun yuvarlanırken onları korumak için ortada sıkıştırılmıştır. Bu şekilde avcılarınızdan kolayca kaçabilirsiniz.

Bu türün temelde yalnız ve gece alışkanlıkları vardır. Bu nedenle gündüzleri karanlık ve serin bir ortam arayışı içinde uzun süre yuvada kalır.

ad

Çoğu zaman yerde yaşamasına rağmen ağaçlara tırmanabilir. Bu anlamda, erkek, daha karasal olan kadına göre daha yarı ağaçsı davranışlar gösterme eğilimindedir.

Hareketiyle ilgili olarak Python regius, bu doğrusaldır. Hayvanı ileriye doğru iten iki taraflı simetrik kasılmalardan kaynaklanır.

Kraliyet pitonu yılda iki veya üç kez gerçekleşen deri değiştirme işlemine başladığında, hayvan suya batırılır ve uzun süre yüzebilir. Daha sonra vücudunu birkaç gün güneşe maruz bırakır. Ardından cildinizi kayalar veya ağaç gövdeleri gibi sert yüzeylere sürün ve kazıyın.

Beslenme[değiştir | kaynağı değiştir]

Canlı yem istemektedir. Direkt olarak fare yemektedir. Böceklerle de beslenebilir.