İçeriğe atla

Kraliyet Enstitüsü

Vikipedi, özgür ansiklopedi
1838'de Londra'da 21 Albemarle Caddesi'nde bulunan Kraliyet Enstitüsü binası

Büyük Britanya Kraliyet Enstitüsü (genellkile kısaca Kraliyet Enstitüsü veya Ri), Londra'da bulunan bilimin eğitimine ve araştırmasına adanmış bir kurum.

Kuruluş, 1799'da zamanın önde gelen Britanyalı bilim adamları tarafından tesis edilmiş. Bunlar arasında Henry Cavendish, ilk başkan ve George Finch, Winchelsea'nin 9. kontu vardı,[1] ve amacı

faydalı mekanik icadların ve geliştirmelerin ilmini yaymak ve genel tanıtımını kolaylaştırmak; ve felsefi dersler ve deneyler yoluyla, bilimin hayatın ortak amacına uygulamasını öğretmek.

— [2]

Baş fonlamasının çoğu ve kurulmasının ilk teklifi "Fakirlerin Durumunu Düzeltme ve Rahatını İyileştirme Topluluğu" (Society for Bettering the Conditions and Improving the Comforts of the Poor) tarafından yapılmıştır. Yönlendirenler arasında hayırsever Sir Thomas Bernard ve Amerika doğumlu Britanyalı bilim insanı Sir Benjamin Thompson, Kont Rumford var idi. Kurulduğundan beri Londra, Mayfair'de aynı yerde bulunmaktadır. Kraliyet Fermanı 1800'de takdim edilmiştir.

  1. ^ Caroe, Gwendy ve Alban tarafından son bir bölüm ile (1985). The Royal Institution : an informal history. Londra: J. Murray. ISBN 0719542456. 
  2. ^ "Guides to the Royal Institution of Great Britain: 1 HISTORY" (PDF). 10 Nisan 2016 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Şubat 2014.