Kozan Belediyespor

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Kozanspor
Tam isim Kozan Belediye Spor
Renkler Yeşil-Turuncu
Kuruluş 1955
Stadyum İsmet Atlı Stadyumu
(Kapasite: 2.500)
Lig Bölgesel Amatör Lig
2012-2013 Adana Süper Amatör Ligi 1.
Resmî site http://kozanbelediyespor.com/
İç saha
Deplasman

Kozan Belediyespor, Kozan'ın marka kulübüdür. 1955'te kurulmuştur. 15 sezon 3.Lig'te oynayan Kozanspor, en son 2001-2002 sezonunda 3. Ligde boy göstermiş ve Amatör Lige düşmüştür. Ondan sonra birçok kez terfi finaline kadar gitmiş fakat bir daha 3.Lige çıkamamıştır. Şuan Amatör Süper Ligindedir ve yine 3. Lige çıkmada en büyük favorilerdendir. Amatör Liglerdeki En Ateşli ve Çok Taraftarı Olan Kulüpler Arasında Sayılmaktadır. 2012/2013 sezonu Adana Amatör SüperLigi'ni 1.bitirerek Bölgesel Amatör Lig'te oynama hakkı kazanmıştır.

Talihsiz bir kaza geçirip teknik direktörünü ve birçokfutbolcusunu trafik kazasına kurban verdikten sonra amatör kümeye düşen Kozanspor, son 10 yılda 7 play off final maçı oynamasına rağmen 3. Lig hayallerini hep başka baharlara ertelemek zorunda kaldı. Kozan Belediyespor ile ezeli rakipleri Kadirlispor, Ceyhanspor ve Osmaniyespor'un Maçları Gergin Geçmektedir. Bölgesel Amatör Lig (BAL) 'a Gitme Hakkı Kazanmıştır. Ancak Lige Çeşitli Nedenlerden Ötürü Başlamamıştır. Bu Yüzden Şuanda Yine Adana Amatör Süper Ligi'nde Oynamaktadır. 2012/2013 sezonu Adana Amatör SüperLigi'ni 1.bitirerek Bölgesel Amatör Lig'te oynama hakkı kazanmıştır.

Kaza[değiştir | kaynağı değiştir]

Kozanspor Kazadan Önce 3.Ligde Fırtına Gibi Esmekte Hatta 2. Ligi Zorlamaktaydı. Ancak Deplasman Dönüşü Yapılan Kazada Teknik Direktör ve BirÇok Futbolcusunu Kaybedince Maçlara Çıkamaz Duruma Gelen Kozanspor Amatör Süper Lige Düştü. Kapanması Gündeme Gelince Kozan Belediyesi Takımı Aldı. Adını Kozan Belediyespor'a Çevirdi. Siyah Beyaz Olan Renklerini Şehri Simgeleyen Turuncu ve Yeşil Yaptı. Amblemi Renkleri Yenilediği İçin Değiştirdi. Takım Baştan Başa Değişmişti. Belediye Takımın Yeniden 3. Lige Çıkması İçin Çok Gayret Gösterdi. Hatta Çoğu 2. Lig Takımından Daha Fazla Harcama Yaptığı Oldu. Bu Gelişmeler Sonucunda Kozan 10 Senelik Amatör Lig Serüveninde 7 Kez Play Off'ta Final Oynama Başarısı Gösterdi. Ama Bir Türlü Final Maçını Kazanıp 3. Lige Çıkamadı. En Son 2009-2010 Finalindede Yeni İskenderunspor'a Yenilince Belediye Eski Desteğini Çekti. Hatta Takım Kapanma Noktasına Geldi Ancak Kapanmadı. Takım Birden Oluşan Bu Maddi Düşüş Endişesinden Dolayı Bölgesel Amatör Lig'e Gitme Hakkı Kazanmasına Rağmen Gidemedi. Şuandaysa Adana Amatör Süper Ligi'nde Bölgesel Amatör Lig'e Çıkış Çabası İçerisindedir

kaynak: http://www.sporxligtv.com

Kozan Belediyespor, Adana Süper Amatör Ligin'de 2011-2012 sezonununda Karataş Belediye ile oynamış olduğu maçta normalde 5-0 yendiği maçta yapmış olduğu kural hatası sebebiyle hükmen 3-0 mağlup sayılmış ve ligi 3. sırada bitirmiştir. Eğer bu kural hatası yapılmamış olsaydı Kozan Belediyespor BAL(Bölgesel Amatör Lig)'a yükselcekti.

Şubeler[değiştir | kaynağı değiştir]

Belediye Kozan Belediyespor Futbol Şubesine Bir Çok 2. Lig Takımından Bile Daha Fazla Harcama Yapmaktaydı. Ancak 7. Kezde Finalde Kaybedince Eski Büyük Desteğinin Bir Kısmını Geri Çekti. Normal Harcama Yapmaya Başlayıp Futbol Şubesinden Kesmiş Olduğu Harcamayı Basketbol ve Güreş Gibi Şubelere Aktardı. Kozan Belediyespor Futbol Takımının Yıllardır 3. Ligde Oynamış Olmasının Önemi Yanı sıra Basketboldada Bölgesel Lig'de Başarılı Olmasıydı. Güreştede Dünya Şampiyonu Çıkarmış Olmasından Dolayı Güreşede Yönelmişlerdir.

Kozan Belediyespor Amblemi[değiştir | kaynağı değiştir]

Takım renklerini, Kozan'ın portakalı olan 'Turuncu' ve doğası olan 'Yeşil'den almıştır.. Takımın ambleminde Kozan'ın en önemli tarım ürünü olan portakalın resmide vardır..

Takımın amblemi ve lig maçları için; http://www.futbollogo.com/takim.php?id=789

Lig Mücadeleleri[değiştir | kaynağı değiştir]