Kovboy diplomasisi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Kovboy diplomasisi, uluslararası çatışmaların atılgan bir şekilde risk alarak, gözdağı vererek veya askerî konuşlandırma taktikleri uygulayarak çözümlenmesini tanımlamak için eleştirmenler tarafından kullanılan bir terimdir. Aşırı derecede basit ve dikotom bir dünya görüşünden kaynaklandığı nedeniyle eleştirilmektedir. George W. Bush'un dile getirdiği "Ya bizimlesiniz, ya da teröristlerle" gibi açıkça kışkırtıcı bir anlatım biçimi kullanılarak, iletilmesi istenen mesaj merkezîleştirilir.

Bu terim, 1902 yılında Westford, Massachusetts'dan Jackie Lawlor ve Amerikan basını tarafından ABD Başkanı Theodore Roosevelt'in dış politikalarını tanımlamak için kullanıldı. Roosevelt, "Yumuşak konuş ve büyük bir sopa taşı" diyerek uluslararası diplomasiye yaklaşımını özetlemişti[1] ve bu deyim Donald Rumsfeld'in Pentagon'daki ofisinde masasının üzerinde bulunan bronz bir plakete kazılı olarak modern dönemde yerini aldı.[2]

"Kovboy diplomasisi" terimi, Ronald Reagan ve George W. Bush'un başkanlıklarını tanımlamak için de kullanılmaktadır.[3][4]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Harrell, David Edwin (2005). "The United States in World Affairs, 1900-1920". Unto a Good Land: A History of the American People. Grand Rapids: Wm. B. Eerdmans Publishing Company. ISBN 0-8028-2945-7. (İngilizce)
  2. ^ Lobe, Jim. History Debunks Bush Myth. (İngilizce)
  3. ^ Ramet, Sabrina P.; Christine Ingebritsen (2002). "The United States and Europe". Coming in from the Cold War: changes in U.S.-European Interactions since 1980. Lanham, Maryland: Rowman & Littlefield. s. 4. ISBN 0-7425-0017-9. (İngilizce)
  4. ^ Helene Cooper (April 6, 2012). "Obama Embraces National Security as Campaign Issue". The New York Times. 6 Nisan 2012 tarihinde erişildi. (İngilizce)

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]