Korsika Ulusal Kurtuluş Cephesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Korsika Ulusal Kurtuluş Cephesi, Avrupa'da faaliyet gösteren ayrılıkçı yasadışı örgüt. Korsika’nın bağımsızlığı için mücadele eder. Orijinal adı "Front de Libération Nationale Corse"dur ve kısaca FLNC olarak bilinir.

FLNC tarafından, Korsika'daki tabelalardaki Fransızca yazıların üstü kapatılarak yazıların Korsikaca'ya çevrilmesi.

Napolyon Bonapart doğduğu yer olan Korsika'yı 1876 yılında Fransa’ya bağlamıştır. Çeşitli insan hakları ihlallerinin yaşandığı Korsika'da 1960’lı yıllarda ayrılıkçı hareketler görülmeye başlamış, bu hareketler FLNC altında toplanmıştır.

FLNC, devlet dairelerine, “yabancı” dedikleri Fransızların oturduğu konutlara, bankalara ve turizm merkezlerine bombalı saldırılarda bulunmuştur. Örgüt, halen yasadışı faaliyetlerde bulunmakla birlikte siyasileşme çabası içindedir.

FLNC, Korsika'nın tam bağımsızlığını sağlamayı hedefler.

Eylem çeşitleri[değiştir | kaynağı değiştir]

  • FLNC'ye göre Korsika’nın Fransız iktidarı altında bir koloni olduğunu Korsika'daki Fransız askeri varlığı göstermektedir. Bu yüzden FLNC için askeri kışlalara sık sık saldırmak Korsika’nın bağımsızlığı için önemli bir araçtır.
  • Polis ve yargıya ait binalar Fransız Devletinin temsil ettiği için sık sık hedef alınır.
  • FLNC Korsika'da yaşayan Fransızlara ait ne varsa hepsini kundaklamaya çalışmaktadır.
  • FLNC'nin en dikkat çekici eylemi TV vericilerinin bombalanmasıdır. Bu eylem, TV yayınlarının Fransız kültürünü yayması ve bu yayınların Korsika dil ve kültürünü kirletmesi gerekçesiyle yapılmaktadır.