Koromandel

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Coromandel Sahili, Hindistan Yarımadası'nın güneydoğu kıyısı olarak adlandırılır. Genellikle isminin Tamilce Chola Mandal yani "Bölge için bir (mandalam) Chola" (tarihsel Güney Hint hanedanı) inanılmaktadır. Tarihsel olarak, Coromandel Sahili noktası Calmere (ayrıca arasındaki sahil atıfta Cape Calimere veya Kodikkarai yakınında) nehir deltasının Kaveri ağzına kadar kuzeye Krishna. Bugün Tamil Nadu ve Andhra Pradesh eyaletleri bölünmüş durumda ve Coromandel Sahili Puducherry Birliği Bölgesi.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Kıyı genellikle çok düzdür ve Batı Ghats'ın (Sahyadri Dağları) platolarında ve Deccan Platosu'ndan Bengal Körfezi'ne doğru yükselen Kaveri, Palar, Penner ve Krishna dahil olmak üzere birkaç büyük nehrin deltaları tarafından kesilir. Bu nehirlerin alüvyon ovaları verimli olup tarım için kullanılmaktadır. Kıyı ayrıca Pulicat (Pazhaverkadu), Chennai (Madras), Sadras, Puducherry (Pondichéry), Karaikal, Cuddalore, Tharangambadi'deki limanlarıyla da bilinir. Trankebar, Nagore ve Nagapattinam (Negapatam), Chhattisgarh kuşağı ve Golkonda ve Kolar madenleri ve/veya iyi ulaşım altyapısı gibi zengin doğal ve mineral kaynaklara sahip bölgelere yakınlıklarından faydalanmaktadır. Bölgenin düz coğrafyası da kentsel büyümeyi ve şehirlerin birleşmesini teşvik ediyor.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Coromandel Sahili, Batı Ghats'ın yağmur gölgesinde yer alır ve bu nedenle yaz güneybatı musonlarında Hindistan'ın geri kalanına göre önemli ölçüde daha düşük miktarda yağış alır. Bölgesel ortalama yılda 800 mm'dir, çoğu ekim ve aralık ayları arasındadır. Bengal Körfezi'nin topografyası ve mevsimsel olarak değişen hava koşulları, siklonlara ve kasırgalara eğilim gösteren kuzeybatı musonlarını teşvik ediyor. Eşit bir yağış meydana getirmekten daha. Sonuç olarak, ekim ve ocak ayları arasında hemen hemen her yıl sahil sert hava koşullarına maruz kalıyor. Büyük nehirlerin hizmet etmediği çoğu bölgede su kıtlığı ve kıtlıktan çok farklı yağış miktarları da sorumludur. Örneğin Chennai, muson mevsiminin yüksek neme rağmen değerlendirilmesinin zor olması nedeniyle içme suyu mevcudiyeti açısından ülkenin en kurak şehirlerinden biridir.

Tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

1501'den 1739'a kadar Hindistan'daki Avrupa mülkleri Coromandel Sahili, 17. ve 18. yüzyıllarda Hint ticaretinin kontrolü için Avrupa güçleri arasındaki savaşların sahnesiydi. İngiliz yerleşti Fort St. George (Madras) ve Masulipatnam, Hollandalı içinde Pulicat ve Sadras, Fransız içinde Pondicherry, Karaikal ve Nizampatnam ve Danimarkalılar içinde Tranquebar. Sonuçta, 1812 civarı, İngiliz-Fransız sömürge çatışması yarışı kazandı; Fransa da 1954 yılına kadar Pondicherry ve Karaikal'deki iki küçük yerleşim bölgesini korudu. Diğer yerlerin yanı sıra Coromandel sahillerinde de elde edilen Shellac ürünleri, kutular, şemsiyeler ve sandıklar gibi 18. yüzyılda Coromandel malları olarak biliniyordu. Pek çok Çin malı da dahil edildi, çünkü Çin ihracatı genellikle koromandel limanları aracılığıyla gerçekleştiriliyordu. Bunlardan en iyi bilineni koromandel verniğidir.

Ekoloji[değiştir | kaynağı değiştir]

Coromandel Sahili, kıyı boyunca dar bir şerit halinde uzanan doğu dekkanik yaprak dökmeyen kuru orman ekolojik bölgesine ev sahipliği yapmaktadır. Kuru mevsimde ağaçların yapraklarını kaybettiği Hindistan'daki diğer tropikal ve subtropikal kuru yaprak orman bölgelerinin aksine, East Deccan yaprak dökmeyen kuru ormanı tüm yıl boyunca yapraklarını tutar. Coromandel Sahili aynı zamanda alçak kıyılarda ve nehir deltalarında geniş mangrov ormanlarına ve binlerce göçmen ve yerleşik kuşa ev sahipliği yapan Kaliveli ve Pulicat gölleri gibi çeşitli önemli sulak alanlara ev sahipliği yapmaktadır.

Coromandel Sahili, 2004 Hint Okyanusu depremi ve ardından birçok insanı öldüren ve birçok kıyı köyünü tahrip eden tsunami ile sarsıldı.

Edebiyat[değiştir | kaynağı değiştir]

  • S. Jeyaseela Stephen: Ekonomi, Toplum ve Politik Sistem (AD 1500-1600). Manohar Publishers, Yeni Delhi 1997.

Web bağlantıları[değiştir | kaynağı değiştir]

Commons: Coromandel Coast  - Resimler, videolar ve ses dosyaları koleksiyonu.

Dipnotlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Percival Spear: A History of India . Cilt 2. Penguin Books, Harmondsworth 1973. s. 88.
  2. ^ Percival Spear: A History of India . Cilt 2. Penguin Books, Harmondsworth 1973. sayfa 78.