Korku Ağı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Korku Ağı
Yazar Stephen King
Kapak görseli Dave Christensen
Ülke ABD
Dil İngilizce
Tür Korku
Yayınevi Doubleday
Yayın tarihi 17 Ekim 1975

Korku Ağı ya da özgün İngilizce adıyla 'Salem's Lot, Amerikalı yazar Stephen King’in 1975 yılında yayınlanan korku romanı. Bu onun yayınladığı ikinci romandır. Roman; beş yaşından dokuz yaşına kadar yaşadığı kasabasına yıllar sonra dönen Ben Mears isimli bir yazarın, bu kasaba sakinlerinin vampire dönüştüğünü keşfetmesi üzerine kurulmuştur.

Jarusalem’s Lot (ya da kısaca ‘Salem’s Lot) ismindeki bu kasaba, Stephen King’in öykü ve romanlarda kullanmak üzere özenle tasarladığı Maine Topografyası üzerinde yer alan “kurgusal” bir yerleşim yeridir. Yazar kitaba bu ismi seçerken de ayrıca özenle düşünüp taşınmıştır. Aynı kasabaya, 1978 yılında yayınladığı Gece Vardiyası (Night Shift) isimli öykü derlemesinde yer alan “Jarusalem’s Lot” ve “One for the Road” öykülerinde de rastlarız. 'Salem's Lot bir roman olarak, 1976 Dünya Fantazya Ödülü (World Fantasy Award) ve “tüm zamanların en iyi fantazya romanı” dalında 1987 Locus Ödülü (Locus Award)’ne layık görüldü.

Stephen King, 1980’lerde yaptığı bir röportajda, en sevdiğim kitabım ‘Salem’s Lot demiştir. Kitap, kızı Naomi’ye ithaf edilmiştir. Kitap, Türkiye'de yazarın seçtiği isimle değil, yayınevinin uygun gördüğü Korku Ağı ismiyle Altın Kitaplar tarafından yayınlanmıştır.