Konut yapı serisi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Konut yapıların gökyüzünden görünüşü

Bir konut yapı serisi, bir dizi standart projeye göre inşa edilmiş, bir dizi içine entegre edilmiş konut binalarıdır. Bu, seri içinde kat sayısı, bölüm sayısı, yönlendirme ve mimari dekorasyonun küçük ayrıntıları bakımından farklılık gösterebilir. Kural olarak, bir dizi konut binasının sınırlı sayıda apartman yerleşimi, ortak bir mimari üslup ve inşaat teknolojisi vardır. Seri tasarımın kullanımı, inşaatın sanayileşmesine odaklanır ve yüksek bina inşaatı hızlarında, metrekare başına asgari maliyetin elde edilmesini sağlar. Ancak çoğu zaman mimari duyarsızlaşma ve konut mahallelerinin bütünlüğüne yol açar.[1]

Birçok ülkede kentleşme döneminde en büyük yapı, pek çok ildeki yerleşim yerlerinin mimari görünümünün temelidir. Apartman binalarının seri tasarımında en büyük gelişme, savaş sonrası toplu konut inşaatı sırasında SSCB'de yaşandı, sosyalist ve gelişmekte olan ülkelerde yaygın olarak kullanıldı ve şu anda kullanılıyor.

Taşıyıcı ve harici bina zarflarının yapımında kullanılan malzemelere dayanarak, seri evler betonarme, blok ve tuğlaya bölünebilir. Müstakil evlerin seri yapımında ahşap ve her türlü ahşap levha kullanılmıştır. Yapı teknolojisine göre betonarme yapılar panel, monolitik ve prekast monolitik olabilir.

Birçok ülkelerde farklı dönemlerde yaygın olan bazı konut dizileri şunlardır;

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 3 Aralık 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Aralık 2019. 

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]