Konumlandırma

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Konumlandırma, bir ürünün konumu potansiyel alıcıların o ürünü nasıl gördüğüdür. Konumlandırma diğer rakiplerin konumuna göre ifade edilir.

Terim 1969'da Al Ries ve Jack Trout tarafından Endüstriyel Pazarlama kitabında yer alan "Konumlandırma" günümüzün taklitçi pazar yerinde insanların oynadıkları bir oyundur" başlıklı yazıda icat edilmiş bir terimdir.Bu yazı daha sonra çığır açıcı ilk kitap "Konumlandırma: Beyniniz için Verilen Savaş"a dönüştürüldü.

Konumlandırma hedef pazarın zihninde oluşan algıdır. Bu aynı kategoride yer alan diğer rakiplerin algılanmasıyla bağlantılı bir şekilde bir şirket, ürün veya hizmet hakkında pazarda bir araya toplanan algıdır.Bu değişen bir konumun devam edip giden işleyişi içerisinde bir şirket yönetiminin öngörülü, tepkisel veya etkisiz kalmasıyla oluşur. Ancak bir şirket aydınlatılmış stratejik hareketlerle algıları olumlu yönde etkiliyebilir.

Pazarlamada, konumlandırma pazarlamacıların kendi ürün, marka veya şirketi için hedef pazarındaki zihinlerde bir imaj veya kimlik yaratma çabası işlevi olarak anlaşılmaya başlandı. Bu, kendi ürününün yer aldığı bir piyasada hedef pazar tarafından algılanan "görece yarışmacı karşılaştırma"dır.

Yeniden Konumlandırma hedef pazarın toplam algısında yarışan ürünlere bağlı olarak bir ürünün kimliğini değiştirmeyi ifade etmektedir.

Bozarak Konumlandırma hedef pazarın toplam algısında sizin ürününüzün kimliğine bağlı olarak rakip ürünlerin kimliğini değiştirmeye çalışmak olarak ifade etmektedir.

Ürün konumlandırma işleyişi[değiştir | kaynağı değiştir]

Genellikle, ürün konumlandırma işleyişi şöyledir:

 1. Ürün veya markanın yarışacağı pazarı tanımlamak (ilgili alıcılar kim?)
 2. Ürün 'boşluğunu' tanımlayan nitelikleri belirlemek (aynı zamanda boyutlar da denir)
 3. Benzer nitelikteki her bir ürünü nasıl algıladıklarına dair bir müşteri örnekleminden bilgi toplamak
 4. Her ürünün hatırlanma liste sırasını belirleyin
 5. Her ürünün ürün uzayında geçerli konumunu belirleyin
 6. Hedef pazar'ın tercihli nitelik karışımını tespit edin (ideal vektör olarak başvurulur)
 7. Şunlar arasındaki uyumu inceleyin:
  • Ürününüzün konumu
  • İdeal vektörün konumu
 8. Konum

Notlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]