Konkurhipik

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Konkurhipik, binicilik sporunun bir dalıdır. Konkurhipik yarışmalarında biniciler koşu yoluna(parkur) tek tek girer ve değişik aralıklarla yerleştirilmiş çeşitli engelleri belirli bir süre içerisinde aşmaya çalışırlar. Amaç bütün engelleri belirlenen süre içinde ve kurallara uygun biçimde tamamlamaktır. Eğer birden fazla binici bunu başarırsa, en kısa sürede bitirmiş olan yarışmayı kazanır. Atlama sırasında devrilen ya da atlanmayan engeller için belirli sayıda ceza puanı verilirken, belirlenen sürelerin aşılması durumunda da ceza puanı verilir.

Bu spor, süvari subaylarının at yarışlarına ve atla engel atlamaya meraklı olduğu 19. yüzyılda başladı. At yarışının bir türü olan engelli koşu da aynı dönemde başlamıştır. Ama konkurhipik at yarışının bir türü değildir, çünkü biniciler parkura tek tek girerler.

Konkurhipik, uluslararası bir spor olarak son yıllarda büyük bir gelişme göstermiştir. Günümüzde küçük kır konkurhipiklerinden büyük uluslararası konkurhipiklerine kadar birçok yarışma düzenlenmektedir. Erkek ve kadın binicilerin eşit koşullarda katıldıkları konkurhipik Olimpiyat Oyunları'nda yer alan bir spordur.

Birçok engeli içeren konkuhipik parkuru, açık havada ya da kapalı alanda kurulabilir. Başlıca iki engel türü vardır. Duvar,çit gibi yükseklik engelleri ve su hendeği,paralel çitler gibi açıklık engelleri. İki ya da üç engelli engel gruplarıda oluşturulabilir. Olimpiyat oyunlarında kullanılan engeller yaklaşık 1,5 metre yüksekliğindedir. Ama daha yüksek engellerin kullanıldığı yarışmalar da mevcuttur.