Komokslar

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Komokslar
Toplam nüfus
850 (1983)[1]
Önemli nüfusa sahip bölgeler
Diller
Komoksça, İngilizce
Din
Hıristiyanlık, yerel inanç
İlgili etnik gruplar
Kıyı Salişleri

Komokslar (Komoksça Qʼómox̣ʷs / ɬəʔamɛn; İngilizce Comox, Comox-Sliammon, Komox, Komoks), Kanada'nın Britanya Kolumbiyası eyaletinde Georgia Boğazı'nın her iki yakasında Vancouver Adası ile Powell Nehri'nin kuzey kıyılarında yaşayan, avcı ve toplayıcı, Pasifik Kuzeybatısı Kızılderilileri kültür grubundan Kızılderili halkı. Saliş halkları içindeki Kıyı Salişleri alt grubunda yer alırlar. Diğer Kanada Kızılderilileri gibi Komokslar da yasal olarak Kızılderili rezervi adı verilen kamp benzeri toplama yerleşimlerde yaşamak zorundadırlar. 1983 sayımına göre 850 olan etnik nüfustan günümüzde anadillerinin konuşabilenlerin sayısı 400 kişidir[1].

Boyları[değiştir | kaynağı değiştir]

1. K'ómoks First Nation (ya da Komoks First Nations) (Vancouver Adası) etnisiteye adını veren kabiledir ve lehçelerinin soyu tükense de etnik olarak 2008 yılı sayımına göre 273[2] kişidir.
2. Sliammon First Nation (Powell River/Malaspina Peninsula)
3. Klahoose First Nation (Discovery Islands)
4. Homalhco First Nation (Toba Inlet)

Komşuluk[değiştir | kaynağı değiştir]

Güneyde Vancouver Adası'nda Pentlatch (Pənƛ̕áč) ile anakarada Sechelt (Sháshíshálh) kabileleriyle[3]. Anakarada kuzeyde Britanya Kolumbiyası Atabaskları, doğuda Lilloet (St'át'imcets) kabilesiyle, adada batıda Vakaş dillerini konuşan Kwakwaka'wakw ile komşudur[4].

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]