İçeriğe atla

Komünist Gruplar Birliği

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Komünist Gruplar Birliği
KurucuStanislav Kostka Neumann
Kuruluş tarihi1920
Kapanış tarihi1921
BirleşmeÇekoslovakya Komünist Partisi
Gazete(ler)Červen
İdeolojiAnarşist komünizm
Resmî renklerKızıl

Komünist Gruplar Birliği (ÇekçeSvaz komunistických skupin), Çekoslovakya'da Stanislav Kostka Neumann önderliğindeki anarşist komünist kuruluş.

Çekoslavakya'daki Anarko-Komünistler Federasyonu'ndan uzaklaşan Neumann destekçileri 1920 baharında Komünist Gruplar Birliği'ni kurdu. Neumann'ın "Červen" isimli yayını, 1919 yılından itibaren komünizm yanlısı makaleler yayınladı. Neumann ve Červen çevresindeki anarşistler Çekoslovak Sosyalist Partisi’nde çalışmayı denediler, ancak 1920’deki parlamento seçimlerinden sonra hayal kırıklığına uğradılar.[1][2] Komünist Gruplar Birliği'nin kurulmasıyla Červen yönetimi Çekoslovak Sosyalist Partisi ile herhangi bir işbirliği yapılmasını kınayan bir bildiri yayınladı. Neumann öncülüğünde 23-24 Mayıs 1920 tarihlerinde Lom'da Komünist Enternasyonalin (Komintern) bildirdiği şekilde işçi, köylü ve askerlerin oluşumu için bir işçi konferansı düzenledi ve yeni organizasyonun amacı beyan edildi.Bununla birlikte, uygulamada Komintern'e destek vermesine rağmen, birçok anarşist siyasi özelliği korudu.[1]

Komünist Gruplar Birliği Komintern'in 2. Dünya Kongresi'ne bir heyet gönderdi. Bu heyet Ivan Olbracht, Emanuel Vajtauer, Hugo Sonnenschein ve Helena Malířová'dan oluşmaktaydı. Kongreyi takiben Komünist Gruplar Birliği Komintern'in Çekoslovak bölümü olarak tanınmaya çalıştı, ancak başarılı olamadı. Komünist Gruplar Birliği, Bohumír Šmeral liderliğindeki Sosyal Demokrat Sol'a yönelik olarak oportünizm ile suçlayarak güçlü eleştiriler yaptı. Ancak Komintern, Šmeral's grubundan tamamen vazgeçmedi.[1]

Komünist Gruplar Birliği 1921 yazında kendini feshetti ve üyelerini Çekoslovakya Komünist Partisi'ne katılmaya teşvik etti.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b c Ladislav Cabada; Zdenek Benedikt (14 Eylül 2010). Intellectuals and the Communist Idea: The Search for a New Way in Czech Lands from 1890 to 1938. Lexington Books. ss. 44-46. ISBN 978-0-7391-4378-0. 
  2. ^ Béla K. Király; Gunther Erich Rothenberg (1983). War and Society in East Central Europe: The Effects of World War I. Brooklyn College Press : distributed by Columbia University Press. s. 58. ISBN 978-0-88033-028-2.