Koçlar, Cide

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Jump to navigation Jump to search
Koçlar
—  Köy  —
Kastamonu
Kastamonu
Ülke Türkiye Türkiye
İl Kastamonu
İlçe Cide
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 147
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0366
İl plaka kodu
Posta kodu 37600
İnternet sitesi: [2]

Koçlar, Kastamonu ilinin Cide ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy ile ilgili yakın tarih haricinde bir bilği yoktur.... Köy; merkez mahallesi, küplüce mahallesi ve yeşilce mahallesi olarak isimlendirilen üç mahalleden oluşmakta ve geniş bir alana yayılmaktadır.

Kültür,Gelenek,Görenek,[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün gelenekleri arasında şunlar sayılabilir; -Dini bayramlarda komşu köylerden gelen misafirlerden erkekler konak yerinde karşılanarak ağırlanır, kadınlar ise ev ev gezerek bayram ziyaretlerini yaparlar.

-Düğünlerde sandak gitme adeti, bayanların at ve katır üzerinde ve üzerlerine giyindikleri beyaz tül içinde gelin evine gitmesidir. Gelin kırmızı renkli ve duvak olarak adlandırılan örtünün içinde ve yine at üzerinde baba evinden çıkarak damat evine getirilir.

-Ramazan ve kurban bayramlarında arefe günü akşamı akşam ile yatsı vakti arasında ziyret çıkartılır. Her evden birer tepsi börek yapılarak konak yerinde toplanılır. Farklı tatlarla yapılan börekler okunan yasin-i şerif ve duaların ardından kesilerek bütün köylüler ve misafirlerce hep birlikte yenilir.

-Yine dini bayramların arefe gününde ikindi namazını müteakiben bütün köylüler hep birlikte köy imamının öncülüğünde köyün mezarlığında kabir ziyaretleri yapılmaktadır.

-Bayram, düğün ve özel günler gibi toplu yemek organizasyonlarında başlıca ikram edilen yemekler; ıslama, keşkek, lahana sarma, yoğurtlu makarna, sütlaç, cevizli kabak tatlısı ilk akla gelenlerdir. Bunun yanı sıra yöresel tatlar arasında ayrıca mısır ekmeği, un çorbası, lahana çorbası, çullu dolma yemeği, poslak, höşmelim gibi yöresel tatlar da sayılabilir. (Kaynak www.koclarkoyu.com)

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Kastamonu iline 159 km, Cide ilçesine 22 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 200
2000 147
1997 146

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur.Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Köyde ilkokul vardır ancak öğrenci ve öğretmen olmadığından kullanılmamaktadır.[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]