Kivu Gölü

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kivu Gölü
Kivu Gölü'nün uydu görüntüsü
Konum Ruanda, Kongo Demokratik Cumhuriyeti
Uzunluk 89 km
Genişlik 48 km
Yüzölçümü 2.650 km²
Ortalama derinlik 124 m
En derin noktası 450 m
Adalar Idjivi, Ivava
Yerleşimler Gisenyi, Goma, Kibuye, Cyangugu, Bukavu
Wikimedia Commons

Kivu Gölü, Afrika kıtasının orta bölümünde Ruanda ve Kongo Demokratik Cumhuriyeti devletleri arasında bulunan göl.

Gölün orta kısmında bulunan Idjivi adası Demokratik Kongo Cumhuriyeti'ne bağlı bir ada olup, gölün en önemli adası konumundadır. Ruanda'ya bağlı bir konumda olan Ivava adası ise askeri bölge olarak kullanılmakta olup sivil girişlere kapalı konumdadır.

Gölü önemli yapan olaylardan biri de su sıcaklığının ve tuz oranının derinlere indikçe artıyor olmasıdır. Gölün volkanik bir bölgede bulunması göl dibinin sürekli hareket halinde olmasını sağlamaktadır. Göl yüzeyinde bulunan suyun yıl boyu sıcaklık değerlerinde pek fazla değişiklik yaşanmaması nedeniyle serinleme imkânı bulunmamaktadır. Bu sebepten dolayı soğuyan suyun ağırlaşarak gölün dibine inmesi ve böylece göl yüzeyinde devir daim gerçekleşmesini mümkün kılmamaktadır.

Gölün volkanik bölgede bulunmasından dolayı çok sayıda metan gazı oluşmakta, bu gazın tehlike yaratmaması adına kullanımı gerçekleştirilmektedir.[1]

Göl içerisinde benzerlerine kıyasla hayvan çeşitliliği açısından zengin bir konumda bulunmamakta olup, gölde 30'a yakın balık türü yaşamaktadır.

Galeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Kivu Gölü ve metan gazı 3 Ekim 2013 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. (Almanca)

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]